Zmenila chuť aj farbu. Obce zasiahnuté minuloročným zemetrasením trápi horšia kvalita vody

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V stredu krátko po pol jedenástej večer zasiahlo východ Slovenska ďalšie zemetrasenie. Pocítili ho viaceré obce na Zemplíne. Tie sa už mesiace trápia nielen s občasnými dotrasmi, ale aj kvalitou vody. Zmenila chuť aj farbu.

Voda z kohútika v kúpeľni pani Kataríny je zakalená. A to nie je to najhoršie, čo im od zemetrasenia doma tečie. Keď prší, je vraj ešte hnedšia.

Obyvatelia Holčíkoviec tiež pozorujú, že jej majú v studniach akosi viac. Napríklad Jánovi z nej aj vytekala. „Vytekala zo studne červená, mangánová voda. Vzhľadom na to, že bola špinavá, tak som ju dal na hygienu, kde zistili, že nie je spôsobilá,“ hovorí.

Domácnosti si preto museli zháňať iný zdroj. Viacerí si ju kupujú dodnes, vlastnú používajú už len ako úžitkovú.

Prečítajte si tiež:

Vodu nedal na rozbor každý

Hygiena tvrdí, že z výsledkov vyšetrovania je náročné uviesť, či zemetrasenie ovplyvnilo kvalitu vody. „Aj pred zemetrasením voda z domových studní dlhodobo vykazovala zhoršenú kvalitu,“ hovorí.

Podľa starostu však vodu na rozbor neposlal každý. Odradil ich vraj 150-eurový poplatok. „Ľudia odmietli v podstate takúto vec zaplatiť, takže sa snažili možno urobiť rozbory všelijakými inými spôsobmi, o ktorých by som povedal, že nie sú stopercentné,“ hovorí starosta Michal Flešár.

Preto riešil na krízovom štábe centrálne odobratie vzoriek zo všetkých studní. „Nikdy nevieme do budúcnosti, čo tie zvýšené hodnoty, ktoré v tejto vode mohli byť, môžu spôsobiť ľuďom alebo aj malým deťom. Neboli sme vyrozumení ani zo strany krízového štábu, ani z inej inštitúcie,“ povedal.

Seizmológ však hovorí, že nie je bežným javom, aby pri zemetrasení došlo ku kolísaniu hladiny podzemných vôd. „Je to zriedkavým javom, hlavne sa to prejavuje pri tých silných zemetraseniach, ako to bolo v minulom roku. Treba to brať ako spojené nádoby – keď na jednej strane výdatnosť stúpa, na druhej strane niekde tej vody musí ubúdať,“ vysvetlil seizmológ z SAV Kristián Csicsay.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.