Megapodvod s čínskym tovarom: Pokutu, ktorú nám vyrúbil OLAF, sa nechystá nikto zaplatiť

František Imrezce.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Situáciu zľahčuje aj vládny Smer.

Z mega podvodu s čínskym tovarom si finančná správa ťažkú hlavu nerobí. Pokutu 300 miliónov eur, ktorú mal Slovensku vyrúbiť OLAF, teda Európsky úrad pre boj proti podvodom, sa vraj nechystá nikto zaplatiť.

Bývalý námestník šéfa colníkov však tvrdí, že faktúru za laxný prístup colníkov nám Európska komisia pošle ešte tento rok.

Opozícia hovorí, že je to najväčší colný podvod všetkých čias, úrady zas tvrdia, že je to problém celej Európskej únie a nie Slovenska. Európsky OLAF mal ešte koncom minulého roka upozorniť na colné podvody s čínskym tovarom.

Textil a obuv dovezené v rokoch 2013 a 2014 z Ázie v kontajneroch cez nemecký Hamburg mali byť práve na Slovensku pri preclievaní podhodnotené a únia tak prišla o stovky miliónov eur.

Šéf Finančnej správy František Imrecze ale odmieta tvrdenia, že OLAF odporučil Európskej komisii, aby peniaze od nás vymáhala. Slovensko vraj len s európskym úradom diskutuje o probléme podhodnocovania tovaru dovážaného z krajín mimo Únie. O pokute vraj ešte reč nepadla. 

Podľa Denníka N je ale pokuta už dávno potvrdená, odpoveď dostali nielen od nich, ale už aj od Európskej komisie. „Tá odpovedala, že neprebieha žiadny proces infrídžmentu, to znamená, že si priamo nárokujú peniaze, ale že začalo úvodné kolo zo Slovenska, že čo s tým robiť," vysveľoval novinár Miro Kern z Denníka N.

Bývalý námestník šéfa colníkov Peter Cvik hovorí, že pokutu dostaneme do konca roka. 

„Emotívne vyjadrenia predstaviteľov opozície vnímame preto iba ako ďalšiu snahu zneužiť situáciu a vyvolať dojem, že Slovensku niečo reálne hrozí," reagovala ministerstvo financií.

Situáciu zľahčuje aj vládny Smer, podľa ktorého sa vysokej pokuty netreba vôbec obávať.

Viac v reportáži Braňa Tomagu


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Olaf

Dôležité udalosti