Kňaz bojuje za dobrovoľný celibát. Zaujímalo nás, čo na to slovenskí predstavitelia cirkvi

Farár bojujúci proti celibátu.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Knihu písal potajme, je pripravený znášať za to následky.

Pustil sa do boja proti celibátu, teraz očakáva trest. Kňaz z Kľaku v okrese Žarnovica je pripravený na zákaz činnosti, no cirkev sa s ním zrejme vyrovná v tichosti. Medzi kňazmi je však viac takých, ktorí majú ženu či deti.

Celibát dodržiava i uznáva, no chce, aby bol dobrovoľný. Knihu, kde hlása zasväcovanie ženatých mužov, písal v tajnosti.

Myšlienky dobrovoľného celibátu chce ďalej šíriť a situáciu v rímskokatolíckej cirkvi v tomto smere napokon zmeniť. Je pripravený znášať následky.

Dodáva ale, že záleží od formy, akou kňaz nesúhlas prejaví a akej témy sa jeho nesúhlas týka. O zasväcovaní ženatých mužov, teda dobrovoľnom celibáte, sa pritom už diskutuje.

Na ostatnom veľkom koncile rímskokatolíckej cirkvi odznelo, že celibát u kňazov je žiaduci, ale nie je priamou podmienkou kňazstva. Radikálnu zmenu nemožno očakávať ani od liberálneho pápeža Františka.

Ako bude teraz cirkev postupovať voči mladému kňazovi, sme sa od nich nedozvedeli. Z biskupského úradu nám odpísali, že vzhľadom na ochranu osobných údajov nebudú túto situáciu riešiť verejne. Cirkevný analytik Imrich Gazda ale hovorí, že v ostatných rokoch cirkev upúšťa od radikálnych trestov.

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej


KĽAK/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kňaz

Dôležité udalosti