Zabudnite na prísne diéty. Opýtali sme sa odborníkov, ako sa efektívne zbaviť prebytočných kíl

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cez Vianoce si doprajú čo im hrdlo ráči a od nového roka cvičia a držia diéty ako pred olympiádou. Motivácia však časom opadne, nastúpi jojo efekt a dobre myslená snaha ide rovno do koša.

K odborníkom na cvičenie a stravu sme si zašli po rady, ako sa týmto veciam vyhnúť a ako začať s cvičením a úpravou stravy efektívne.

Prečítajte si tiež:

Vyhnite sa hladovke

Ľudia sa po sviatkoch často vrhnú na extrémne diéty, no má to svoje následky.

Nastavia si nereálne ciele, v prísnom režime zotrvajú len zopár týždňov či mesiacov, no neskôr sa vrátia späť k svojmu starému režimu. S ním sa však vrátia späť aj prebytočné kilá.

Odborníci radia, že držanie hladovky určite nie je tá správna cesta. Síce sa dá pomocou nej schudnúť rýchlo, nie je dlhodobo udržateľná a ani zdravá.

„Je udržateľnejšie a rozumnejšie zostaviť si stravovací režim tak, aby ste hmotnosť zhadzovali postupne počas najbližších mesiacov,“ vysvetľuje výživový poradca Maroš Krivosudský.

Extrémne diéty majú za následok aj to, že sa ľudia vo všeobecnosti menej hýbu, pretože nemajú dostatok energie. Okrem toho sa zmení aj metabolický stav tela.

„Preto sa im ťažko chudne a ľahko priberá,“ tvrdí lekár, patofyziológ a výživový špecialista Boris Bajer.

Prečítajte si tiež:

Odporúčania odborníkov

Krivosudský odporúča, aby ste si vopred naplánovali, čo chcete nasledujúci týždeň jesť. V každom jedle by ste mali prijať bielkoviny, ktoré vás na dlhšie zasýtia a jednoznačne by ste sa mali vyhnúť alkoholu.

„Nedávajte si ani dve deci vína denne. Aj keď vám budú sedieť kalórie a tréningový režim, alkohol to môže pokaziť,“ dodáva výživový poradca.

Kondičný tréner Denis Brnčal radí, aby ste si hneď na začiatku určili reálne ciele a režim, ktorý dokážete dodržiavať. „Súčasťou tréningové procesu je aj odpočinok, preto nezabúdajte oddychovať,“ dodáva.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.