Vo Vysokých Tatrách sa pustili do boja s reklamnými pútačmi. Zbavili sa už desiatok tabúľ

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pustili sa do boja s vizuálnym smogom. Z Vysokých Tatier postupne miznú reklamy pri cestách. K zemi poslali desiatky pútačov.

Tatranský primátor hovorí, že množstvo tabúľ bolo na hanbu a turistickému centru čosi také nesvedčí. „Bolo tu vyše 30 takýchto zariadení. Dnes sa odstraňuje posledných päť,“ uviedol Jozef Štefaňák, primátor mesta Vysoké Tatry.

Medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou odpílili aj hrdzavé kúsky s vyblednutými názvami hotelov a penziónov. „Niektoré tabule pretrvávali aj desiatky rokov po tom, čo tieto zariadenia zanikli,“ tvrdí odborník na cestovný ruch Peter Chudý. Tamojšia radnica v boji proti vizuálnemu smogu spojila sily so správou národného parku a cestármi. Podľa primátora budú s odstraňovaním pútačov pokračovať.

Prečítajte si tiež:

Tatrancom nie je po chuti ani bilbordová alej, ktorá sa tiahne od Popradu smerom na Smokovce. Približne 50 pútačov priam zapratalo výhľad na hory. „Vyzerá to, ako keby turisti neprichádzali do národného, ale do zábavného parku,“ konštatoval Peter Chudý. 

Už teraz je jasné, že táto vojna nebude krátka. Riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa je za odstránenie bilbordov, no tvrdí, že budú musieť preveriť všetky pozemky, kde sa pútače nachádzajú.

Či z hlavného ťahu bilbordy zmiznú, nevedno. Bývalý horský vodca Pavel Rajtár, ktorý pochodil kus sveta, hovorí, že bilbordový ošiaľ v blízkosti turistických centier je prežitkom. „V zahraničí chcú jedno - aby ľudia na tie hory videli. Nezakrývajú ich nejakými obrovskými plechovými panelmi,“ vyhlásil.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.