Mali by sa báť poštári o prácu? Klasických doručovateľov začali nahrádzať výdajné boxy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Európa aj Slovensko postupne digitalizuje viaceré služby. Namiesto poštárov na bicykloch je tak čoraz viac vidieť plechové boxy. Ich nespornou výhodou sú najmä časová dostupnosť.

Je to celoeurópsky trend, ktorý neobišiel ani Slovensko. Doprava balíkov sa presúva z pôšt do takzvaných balíkomatov, ktoré majú nespornú výhodu najmä v tom, že nemajú otváracie hodiny a fungujú nepretržite.

„Už v roku 2017 sme uviedli prvé balíkoboxy, v súčasnosti rozširujeme ich sieť. Od 8. 2. by sme mali mať už 203 boxov a do konca marca 240,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Jana Lukáčová. Pošta zatiaľ prevažnú časť balíkových zásielok doručuje na adresu, predpokladá však, že sa to už v najbližších rokoch zmení.

Prečítajte si tiež:

Zánik nehrozí

Otázna je pri tomto trende budúcnosť klasických doručovateľov. Zo zákona však niektoré písomnosti, najmä z úradov, musia priniesť adresátovi práve oni.

Konkurenciou im môže byť elektronická komunikácia s úradmi. To však v masovom meradle zatiaľ nehrozí. „Dovtedy sa poštári nemusia báť o svoju robotu,“ ubezpečuje Lukáčová s tým, že napríklad v Bratislave pošta trpí nedostatkom poštárov.

V budúcnosti sa zrejme klasické poštové budovy budú viac sústrediť na vidiek a, naopak, v mestách bude viac boxov. Hromadné rušenie pôšt je v najbližších rokoch nereálne.

Prečítajte si tiež:

Namiesto bilbordov balíkoboxy

Rozhodovanie o tom, kde je lepší box a kde pobočka, vychádza z dát trhu. „Pripravujeme rozmiestnenie balíkoboxov podľa toho, kam tých balíkov najviac prichádza. Prirodzene, sú to mestá. Sú to aj menšie mestá, kde balíkoboxy sú schopné suplovať kamenné pošty,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Verejný priestor, najmä v mestách, je však už teraz dosť stiesnený, a preto sú niektoré neuralgické alebo prestupné body doslova posiate stenami balíkoboxov. Estetická, alebo skôr neestetická, minulosť sa tak pomaly opakuje.

Vizuálny smog 90. rokov v podobe bilbordov sa nám postupne darí odstraňovať. No pribúda nám nový, práve v podobe balíkoboxov. Už viaceré samosprávy sa voči tomu ohradzujú.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.