Ministrom Ficovej vlády by mali podrásť platy. Premiér si myslí, že sú neprimerane nízke

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslanec NR SR, ktorý nie je z Bratislavy, zarobí o tisícku viac ako minister.

Ministrom Ficovej vlády by mali podrásť platy. Premiér si myslí, že sú neprimerane nízke. Zmena však nebude jednoduchá. Potrebujú na to pomoc opozície. Za dobrú prácu, dobrá pláca. Tak by to aspoň malo fungovať v poctivých firmách. Mzdy politikov však bývajú pred národom nebezpečná téma.

„Som pripravený riešiť neprijateľný stav, kedy ja na jednej strane žiadam od členov vlády vysoké výkony // a na druhej strane mám rešpektovať skutočnosť, že radový poslanec národnej rady bez zodpovednosti má podstatne vyššie odmeňovanie ako člen vlády,“ oznámil na svojej FB stránke.

Plat ministra sa skladá zo základnej zložky a paušálnych náhrad. Celkovo tak zarobí mesačne niečo cez 5 a pol tisíca eur. Na porovnanie, mimobratislavský poslanec zarobí takmer o tisícku viac. „Nehovoriac o tom, že na ministerstvách je veľa úradníkov, ktorí majú vyššie platy, ako ich ministri,“ dodal R. Fico. 

Prečítajte si tiež:

​Ministrom nerastú platy od roku 2022. Môže za to takzvaná dlhová brzda. Tá sa aktivuje v prípade, keď štátny dlh prekročí predpísanú úroveň. Súčasťou sankcií je aj zmrazenie platov ústavných činiteľov.

 „Pri tom aké máme pravidlá podľa ústavného zákona budú platy členov vlády žiaľ zmrazené minimálne ďalšie 4 roky a pravdepodobne ďalších aspoň 10 rokov potom,“ hovorí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

Vyriešiť to môže len zmena ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Na to je však potrebných 90 hlasov a koalícia by tak potrebovala pomoc opozičných strán. „Toto považujem od Roberta Fica za vyslovene zvrátené a on sa vlastne smeje ľuďom do tváre,“ reaguje poslankyňa Veronika Remišová „Logika veci hovorí, že ten kto má najväčšiu mieru zodpovednosti, by mal mať logicky tabuľkovo vyšší plat ako všetci podriadení,“ myslí si minister životného prostredia Tomáš Tarab.

Platy sú háklivá téma. Preto azda nie je prekvapením, že ju premiér otvára tesne po voľbách.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.