Od mentálneho zdravia, cez vojny až po politiku. Facebook ovplyvnil za 20 rokov množstvo ťažkých tém

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Od mentálneho zdravia detí, cez vojny až po politiku. Facebook ovplyvnil množstvo ťažkých spoločenských tém a často nie pozitívne.

Zatiaľ čo ho na Slovensku využívajú politici na komunikáciu s voličmi, v Amerike sa púšťajú senátori do Marka Zuckerberga pre nedostatočnú ochranu detí.

Bolo to len pár dní pred 20. výročím existencie najpopulárnejšej sociálnej siete, keď musel jej zakladateľ spolu s ostatnými riaditeľmi technologických firiem čeliť v americkom senáte grilovaniu za nedostatočnú ochranu detí.

Kým na západe sú to hoaxy a duševné zdravie tínedžerov, tak v Mjanmarsku to zašlo až k obvineniam z podporovania genocídy.

„Problémom Facebooku je, že on naozaj preferuje politikov, ktorí používajú nejaký kontroverzný obsah, ktorí sú emoční, ktorí sú viac-menej negatívni,“ hovorí expert na politickú komunikáciu Gabriel Tóth.

„Kým okolo roku 2010 pomáhal Facebook najmä mladším moderným stranám, ktoré oslovili predovšetkým mestského voliča, tak sa to v čase zmenilo a dnes pomáha primárne druhej strane spektra,“ dodal odborník na dezinformácie Jakub Goda.

Prečítajte si tiež:

Priama komunikácia s voličmi

Na Slovensku sú to najmä politici Smeru či SNS. Veľmi populárna je aj Republika, ktorá sa však napriek tomu nedostala do parlamentu.

Politici si zvykli na Facebooku komunikovať so svojimi voličmi priamo, avšak to aj bez novinárskeho kontextu.

To sa prejavuje napríklad v zostrihoch z politických relácií, kde si politici vystrihnú to, čo sa im hodí, bez slov moderátora či politického súpera. Prípadne sa prihovoria priamo svojim voličom, bez akéhokoľvek filtra.

„Emócia a osobné útoky sú práve to, čo pomocou konšpiračných teórií funguje najlepšie aj vďaka tomu, že je potom prirodzený dopyt medzi ľuďmi,“ vysvetľuje Goda.

„Ak je to nuda, tak my zo sociálnej siete odídeme, takže veľakrát platí, že keď je niečo negatívne, tak aj tak nás to drží na tej sieti. Z pohľadu reklamy to úplne stačí, aby sme tam boli,“ uzavrel Tóth.

Vie o nás veľa. Niekedy dokonca viac ako vlastná manželka. Facebook má dvadsať rokov. Keď ho vymysleli, netušili, aký celosvetový ošiaľ spôsobí. Viac v priloženej reportáži:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.