Zosunutá pôda a trhliny v zemi. Prievidzský okres trápia lokálne zosuvy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sú miesta, kde to vyzerá ako po zemetrasení. Zosunutá pôda a trhliny v zemi trápia Prievidzský okres. Podľa odborníkov je za tým teplá zima a daždivé počasie.

Najnovšie sa zem dala do pohybu v Handlovej. Miestni to tu volajú Kebaňa. „Ide o také, relatívne dosť hlboké zádrhy na pôde,“ povedala Silvia Grúberová, primátorka Handlovej. Po obhliadke svahu radní okamžite konali.

Veľmi blízko miesta zosuvu sa totiž nachádzajú aj stĺpy elektrického vedenia. Oslovili preto aj elektrikárov a štátny geologický ústav Dionýza Štúra.

Prečítajte si tiež:

​Zosuvy sa v regióne objavujú častejšie. Začiatkom roka sa niečo podobné stalo medzi Prievidzou a jej mestskou časťou Malá Lehôtka. Vyzeralo to tam ako po zemetrasení.

Pôda sa dala do pohybu aj v obci Veľká Čausa pri miestnom družstve. „Ja si takýto zosuv nepamätám. Mám rešpekt a aj obavy,“ uviedla Nikola Pekárová, starostka obce Veľká Čausa. 

Podľa environmentálneho špecialistu boli na týchto miestach na zosuv priam ideálne podmienky. „Mali sme tu sneh, ktorý sa v priebehu dvoch dní roztopil, a nato prišli dažde,“ opísal Ján Kuchárik, environmentálny špecialista. 

Najmä v Handlovej sú na zosuvy citliví. Tu bol totiž najväčší v histórii Slovenska. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.