V hre sú milióny eur a ľudia pre peniaze dokážu všeličo. Poistných podvodov je stále viac

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Náhla slepota, vymyslená nehoda či zneužívanie zemetrasenia. Počet poistných podvodov v minulom roku opäť stúpol.

Niektoré poisťovne odhalili tisícky prípadov za milióny eur. Najviac Slováci klamali pri životnom a úrazovom poistení.

Vymýšľajú si rôzne príbehy a situácie, aby od poisťovní dostali peniaze. Podvodníci neváhali využiť ani zemetrasenie, ktoré zasiahlo východné Slovensko.

Októbrové zemetrasenie mnohých dostalo do existenčných problémov. Popraskané múry, narušená statika a niektoré domy museli dokonca zrovnať so zemou.

Podvodníci túto prírodnú katastrofu zobrali ako príležitosť a nahlásili škody na svojich domoch, ktoré však so zemetrasením nemali nič spoločné.

Naša najväčšia poisťovňa eviduje za minulý rok vyše 3700 podvodov, čo je nárast o štvrtinu. Ide o vyše 14 miliónov eur, pričom aj ďalšie poisťovne rátajú sumy v miliónoch. Najviac Slováci podvádzajú pri poistení majetku a poistení osôb.

Prečítajte si tiež:

Časté prípady

Ľudia sú naozaj vynaliezaví. Keď poškodia auto, vymýšľajú si, že im do cesty vbehla zver, alebo že išlo o vandalizmus.

Častým prípadom je aj opakované uplatňovanie si tej istej škody alebo pri životnom a úrazovom poistení je to pokus o vyplatenie poistky za chorobu, ktorá vznikla ešte pred uzatvorením zmluvy.

Taký bol aj prípad náhlej straty zraku. Poisťovňa zistila, že pani strácala zrak už niekoľko rokov a túto skutočnosť zatajila.

Prečítajte si tiež:

Nástroje na odhalenie

Poisťovne používajú na odhaľovanie podvodov detektívov a rôzne nástroje. Napríklad pri pokusoch vylákať peniaze aj v súvislosti so zemetrasením im pomohli zábery z tzv. street view.

K dispozícii majú aj sofistikovaný systém, ktorý dokáže určiť, aké bolo počasie na tom ktorom mieste s presnosťou na desiatky štvorcových metrov a odhaliť podvodníka dokážu už aj cez telefón.

Poistný podvod sa nemusí skončiť len tým, že podvodník nedostane peniaze, ale tie najzávažnejšie prípady končia na stole polície a majú tak trestnoprávne dôsledky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.