Pri Trnave a Senci potvrdili ďalšie ohniská vtáčej chrípky. Zisťovali sme, ako hydinu na dvore ochrániť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vtáčia chrípka naberá na sile. Po Zlatnej na Ostrove ju potvrdili aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Boli sme v Špačinciach a zisťovali sme, ako hydinu na dvore ochrániť.

Nachádzame sa pred bránou farmy v Špačinciach, ktorá je ohniskom vtáčej chrípky. Od utorňajšieho (6. 2.) rána tu začali s likvidáciou 24-tisíc kusov hydiny.

Kontaktovali sme aj riaditeľa farmy, ten nás však odkázal na regionálnu veterinárnu správu. Tam nám povedali, že stále dochádza k epizootologickému prešetrovaniu možnej cesty nákazy.

Veterinárna správa je znepokojená tým, že sa nákaza šíri ďalej. Svoje robí aj jarné počasie na západe. „Prelietavé vtáctvo zostáva na Slovensku. Hrozba rozšírenia vírusu k domácej hydine narastá,“ povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

Prečítajte si tiež:

Prevencia je najdôležitejšia

V strehu sú aj drobnochovatelia z okolia. Kto chová napríklad sliepky, musí to nahlásiť obecnému úradu. Opatrenia zaviedli aj okolité obce v okruhu desiatich kilometrov. Alfou a omegou je prevencia.

„Snažiť sa hydinu chovať v uzavretých priestoroch, aby neprišla do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom, ktoré by mohlo potenciálne priniesť nákazu,“ dodal riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Trnava Igor Hlavenka.

Že niečo nie je v poriadku, napovie strata plachosti či odmietanie potravy. Nakazené jedince majú našuchorené perie, objavujú sa aj respiračné problémy či výtok zo zobáka. Takáto hydina v priebehu 12 až 24 hodín hynie.

Vtedy je nevyhnutné kontaktovať veterinára alebo príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.