Vláda odvolala šéfku úradu pre dohľad. Bláhová nevylúčila, že to súvisí so ziskami súkromnej poisťovne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Doterajšia predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renáta Bláhová odmietla, že by na funkciu nebola dostatočne kvalifikovaná. Uviedla to na tlačovej konferencii v reakcii na jej utorkové odvolanie z postu. Z funkcie podľa jej slov odchádza s dobrým pocitom.

"Spĺňam kvalifikačné predpoklady, či už v právnickom povolaní, alebo ako audítor a daňový poradca cez finančný trh," povedala. Svojho nástupcu Michala Palkoviča považuje spomedzi všetkých alternatív ako jednu z lepších.

"Verím, že práca, ktorú sme robili, bude pokračovať ďalej," skonštatovala. Očakáva, že Palkovič sa bude vzhľadom na svoju lekársku profesiu viac venovať zdravotníckym pilierom, na ktoré dohliada úrad, teda dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou a súdnemu lekárstvu a patologickej anatómii.

Bláhová nevylúčila, že jej odvolanie z funkcie súvisí so ziskami súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera vo výške 176 miliónov eur, ktoré si môžu vyplatiť jej akcionári.

"Moje postoje sú naozaj nekompatibilné s filozofiou bezbrehých ziskov vo verejnom zdravotnom poistení. Súkromný kapitál však vo všeobecnosti považujem za nenahraditeľnú a zdravú hnaciu silu," uviedla. Súhlasí, že akcionári majú právo si zisky vyplatiť, avšak nie, ak sú dosiahnuté v rozpore so zákonom o účtovníctve.

Zároveň informovala, že ÚDZS ešte v decembri minulého roka požiadal súd, aby zamietol žalobu Dôvery o náhradu nemajetkovej ujmy. Dôvera podala žalobu v septembri 2022 pre informácie uvedené v Správe činnosti úradu za rok 2021.

"Tie sa týkajú najmä účelového nadhodnotenia nehmotného majetku, neštandardného vyplatenia ziskov vo výške 550 miliónov eur za roky 2010 až 2020, ale aj opakovaného konania, ktoré každý rok vrátane roka 2023 ukracuje systém verejného zdravotného poistenia o milióny eur," priblížila Bláhová.

Prečítajte si tiež:

Reakcia Penty

Dôvera uviedla, že Penta ako jej akcionár neplánuje ani nikdy neplánovala rozdelenie spomínaného zisku vo výške 176 miliónov eur. Tvrdí, že odvolanie Bláhovej z funkcie na rozhodnutie nemá žiadny vplyv. "V právnom štáte si môže legitímne vyplatiť nerozdelený zisk každá legálne fungujúca firma.

K takémuto kroku nepotrebuje ani Dôvera a ani Penta súhlas Renáty Bláhovej. Vzhľadom na stav, v akom sa nachádza slovenské zdravotníctvo a jeho financovanie, skupina Penta takýto krok neplánovala a ani neplánuje," uviedla poisťovňa.

Skritizovala, že úrad sa pod Bláhovej vedením nesprával ako nezávislý orgán verejnej moci, ale ako subjekt, ktorý predkladá verejnosti nepravdivé informácie výhradne v neprospech Dôvery a skupiny Penta. Dôvera zároveň poznamenala, že jej hospodárenie podlieha prísnej regulácii a kontrole nielen zo strany štátu, ale aj zo strany audítorských spoločností.

"Popredné audítorské spoločnosti opakovane odobrili správnosť hospodárenia a postupu poisťovne pri nakladaní so zverenými finančnými prostriedkami," ozrejmila.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.