Minister Kaliňák pripúšťa možnosť, že si štát objedná ďalšie americké stíhačky F-16

Na snímke poľská stíhačka F-16.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minister obrany Robert Kaliňák pre RTVS uviedol, že je možnosť, že si Slovensko objedná ďalšie americké stíhačky F-16.

„Môže prísť k diskusii o posilnení krídla v rámci F-16. Zo štrnástich možno na osemnásť,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

Kaliňák pripustil diskusiu 

Dodal, že je preňho vzdušná ochrana najpodstatnejšou časťou slovenskej obranyschopnosti. Podotkol, že momentálne podľa neho vzdušnú obranu nemá Slovensko vôbec.

„Môže dôjsť k diskusii o posilnení krídla v rámci F-16, aby protivzdušná obrana v rámci pozemných síl mohla byť intenzívnejšia. Vtedy by muselo dôjsť ešte k nejakej kombinácii medzi rozšírením letky F-16 zo 14 možno na 18 a k adekvátnemu doplneniu ďalších, približne desiatich ľahkých lietadiel,“ uviedol minister.

Problémom však je, že stíhačky nemáme kde umiestniť. Rekonštrukcia letiska Sliač totiž mešká. Podľa ministra obrany by mali rekonštrukciu dokončiť v priebehu dvoch rokov, zatiaľ by boli na letisku v Kuchyni.

Prečítajte si tiež:

Čo všetko armáda tento rok očakáva? 

Tento rok očakávajú Ozbrojené sily SR dodanie prvých troch stíhacích lietadiel F-16, prvých šiestich 3D radarov a posledných šiestich húfnic Zuzana 2. Termín dodania vozidiel 8x8 rezort nechcel konkretizovať.

„V roku 2024 budú dodané tri stíhacie lietadlá F-16, a to v druhom kvartáli roka," priblížilo ministerstvo s tým, že pre tento rok je to konečný počet.

Spolu je objednaných 14 stíhačiek. Ich dodanie zdržala pandémia.

V druhej polovici roka by vojaci mali dostať dva 3D rádiolokátory stredného dosahu. Najskôr v apríli je naplánované aj dodanie štyroch radarov blízkeho dosahu.

„Do konca roka 2025 by mali byť dodané všetky 3D rádiolokátory," doplnil rezort. Slovensko uzavrelo zmluvu na 17 kusov.

Začiatok dodávok sa pôvodne očakával už v roku 2023. Ozbrojené sily SR by si mali do konca júna prevziať aj posledných šesť z 25 objednaných húfnic Zuzana 2. Dodanie zvyšných kusov sa odložilo pre uprednostnenie dodávok pre Ukrajinu. Ide o nákup z roku 2018.

Rezort obrany pôvodne avizoval na tento rok aj dodanie prvých vozidiel 8x8. V aktuálnom stanovisku uviedli, že „Ministerstvo obrany nebude dané informácie v tomto momente konkretizovať". Všetkých 76 bojových obrnených vozidiel by mali dodať do roku 2027.

Pozrite si aj túto reportáž z Televíznych novín. Panika sa neopakuje. Ľudí, ktorí podávajú vyhlásenia, že nechcú ísť do bojovej línie, je minimum:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.