Ústavný súd SR odmietol sťažnosť českého expremiéra Andreja Babiša v kauze evidencie v ŠtB

Ústavný súd SR odmietol sťažnosť českého expremiéra Andreja Babiša v kauze evidencie v ŠtB
Andrej Babiš Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Český expremiér Andrej Babiš neuspel so sťažnosťou na Ústavnom súde (ÚS) SR v kauze jeho evidencie vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Namietal rozsudok Krajského súdu v Bratislave a uznesenie Najvyššieho súdu SR, ÚS však jeho ústavnú sťažnosť odmietol. Senát ÚS vo veci rozhodol na neverejnom zasadnutí 1. februára.

Bratislavský krajský súd v júni 2022 zamietol Babišovu žalobu podanú voči Ústavu pamäti národa (ÚPN). NS vlani v auguste dovolanie podané českým expremiérom odmietol. Babiš bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene.

Prečítajte si tiež:

V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na ÚPN ešte v roku 2012. V kauze rozhodovali súdy už viackrát. Vo februári 2018 bratislavský krajský súd žalobu českého premiéra zamietol a NS SR následne odmietol Babišom podané dovolanie.

Vo veci sa opätovne muselo konať po tom, ako ÚS SR v novembri 2018 zrušil rozhodnutia krajského a najvyššieho súdu. V roku 2022 bratislavský krajský súd skonštatoval, že pasívne vecne legitimovaným subjektom je Slovenská republika v zastúpení Ministerstva vnútra SR, nie žalovaný ÚPN.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.