Kandidát na prezidenta Kubiš: Prestaňme bojovať medzi sebou, poďme spolupracovať v prospech Slovenska

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezident a jeho úrad by mal pomáhať preklenovať rozpory a nachádzať východiská pre spoločné riešenia. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol občiansky kandidát na prezidenta SR Ján Kubiš.

O mandát sa chce uchádzať s víziou zjednocovania súčasnej silno polarizovanej spoločnosti, ako prezident zastupujúci všetkých občanov, nie jednu skupinu.

„To bola napokon jedna zo žiadostí od tých, ktorí mi dali podpis pod moju prezidentskú kandidatúru," upozornil.

Prečítajte si tiež:

Spolupráca v prospech Slovenska

Priznáva tiež, že súčasný stav spoločnosti, ktorú výrazne polarizuje, vulgarizuje i destabilizuje terajší nevyberavý politický boj, bol aj pre neho samotného dôvodom vstúpiť do boja o prezidentský palác.

Za vážnu výzvu pre hlavu štátu považuje i harmonizáciu rôznych názorov, postojov, stanovísk s cieľom hľadať a presadzovať stratégie v prospech spoločnej krajiny.

„Po 30 rokoch samostatnosti, počas ktorých Slovensko napísalo úspešný príbeh, akoby sme stratili paru a nemáme víziu o tom, aké Slovensko chceme mať," upozornil.

Ako prezident by sa preto snažil byť zjednocovateľ všetkých aktérov, ktorí do formulovania vízie a stratégie budúcnosti Slovenska majú čo hovoriť.

„Prestaňme bojovať medzi sebou, poďme spolupracovať v prospech moderného, prosperujúceho a demokratického Slovenska," vyzval.

Prečítajte si tiež:

Na prvom mieste záujmy Slovenska

Je presvedčený, že predpoklady dosiahnuť svoje víziu mu dávajú jeho bohaté diplomatické skúsenosti overené aj v rizikových situáciách eskalujúcich konfliktov, napríklad v Afganistane či Iraku. 

Zo siete kontaktov i medzinárodnej reputácie diplomata chce ťažiť na poste prezidenta ako človek, ktorý nebude len reprezentantom krajiny v zahraničí, ale aj strategický partner pri diskusiách, ktoré ovplyvňujú vývoj v najbližšom regióne i vo svete.

„Vždy pritom budem mať na prvom mieste záujmy Slovenskej republiky," zdôraznil.

Dodal, že v jeho najbližšom tíme sú ľudia s rovnakou filozofiou. Medzi nimi je napríklad generálmajor vo výslužbe Svetozár Naďovič, ktorý výrazným spôsobom prispel v negociáciách k odchodu sovietskych vojsk z Československa po páde komunistického režimu.

Rovnako patrí medzi jeho najbližších spolupracovníkov i bývalý kandidát na prezidenta a bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.

„Výrazne však načúvam aj hlasu mladých, Slovensko totiž nebude mať perspektívu, ak nebudú na Slovensku vidieť perspektívu mladí ľudia," zdôraznil.

Pozrite si aj reportáž z Televíznych novín. V prezidentských voľbách bude o kandidáta menej. Jeden z uchádzačov nesplnil podmienky:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti