Je úspešná vo svete módy a bojuje proti sexuálnemu násiliu. Martina žije v krajine, kde to ženy nemajú ľahké

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Celý život ju sprevádza nemecký jazyk. Martina ho vyštudovala. So svojím manželom nemeckého pôvodu sa zoznámila vo vlaku do Nemecka. Ich spoločným domovom je už 20 rokov Namíbia, kde učila nemčinu a pôsobila na katedre jazykov a komunikácie. Stala sa finalistkou v tamojšej súťaži krásy a dnes si plní sen módnej stylistky. Okrem toho sa angažuje aj v boji za práva žien, na ktoré sa v Namíbii ešte stále spoločnosť pozerá zvrchu.

Aj napriek tomu, že pôsobila v akademickom prostredí, dostala sa do komunity umelcov, ktorí jej boli veľmi blízki. V tom čase sa začala viac zaujímať o styling a módu. 

Postupne si ju ľudia začali všímať a začala dostávať ponuky, ktoré sa týkali stylingu umelcov na červených kobercoch či vo videoklipoch. 

V Namíbii sa kladie v móde dôraz na kultúrne dedičstvo. Podľa Martiny sa snažia zachovať prvky histórie.

Prečítajte si tiež:

Súťaž krásy

„Styling ma priviedol k tomu, že som začala spolupracovať s mojou kamarátkou speváčkou Lize Ehlers, ktorá je niekoľkonásobná víťazka hudobných cien v Namíbii,“ vraví.

Vďaka tejto práci dostala príležitosť zúčastniť sa na súťaži krásy, kde sa umiestnila v prvej desiatke. 

„Zaujala som mojím extravagantným účesom,“ tvrdí.

Účes má približne šesť rokov a splnila si tým detský sen, keď chcela vyzerať ako speváčka Sinéad O´Connor. 

Prečítajte si tiež:

Postavenie žien 

V Namíbii je vraj ťažké byť ženou. Osobne sa s tým stretla, keď si chcela vybaviť zmluvu s mobilným operátorom alebo účet v banke. „Potrebovala som súhlas manžela,“ vysvetľuje.

Okrem všetkého sa angažuje v boji proti sexuálnemu násiliu. „Mám skúsenosť s mojimi študentkami, ktoré si prešli týmto nepríjemným zážitkom a rovnako je to kultúrne podporované, že dievčatá sa stávajú nedobrovoľne matkami už v tínedžerskom veku,“ vraví.

Preto sa zapája do organizovania rôznych podujatí a protestov, čím vytvárajú tlak na politikov, aby zmenili zákony a posilnila sa ochrana práv žien. 

Martina chodí na Slovensko raz do roka. „Čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že by som sa chcela vrátiť. Žijú tu moji rodičia a mám pocit, že ma to viac ťahá k mojim koreňom,“ priznáva. Bude to však pre ňu veľké rozhodnutie. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.