Ženy z opozície prišli do parlamentu v oranžových tričkách. Posielajú tým odkaz koalícii

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Opozičné poslankyne zvolali spoločnú tlačovú konferenciu. Koalícii na nej odkázali, že slovenské ženy neumlčia ani nepremlčia.

Reagujú tak na skutočnosť, že koaliční poslanci v rámci novely Trestného zákona vo štvrtok schválili aj skrátenie premlčacej doby v prípade trestného činu znásilnenia.

Poslankyne podotýkajú, že sa zmena môže týkať aj iných trestných činov ako napríklad vraždy Daniela Tupého.

Poslankyne na tlačovej konferencii stáli v oranžových tričkách. Vysvetlili, že oranžová farba je symbolom lepšej budúcnosti bez násilia. Symbolicky si ich obliekli aj opoziční poslanci.

Prečítajte si tiež:

Pýtajú sa, v koho je to záujme

Podľa opozičných poslankýň neexistuje žiaden dôvod, aby vláda takto zasahovala do premlčania trestného činu znásilnenia.

Podotkli, že je známe, že na Slovensku minimum žien nahlasuje trestný čin znásilnenia, pretože sú opakovane viktimizované. Dodali, že čísla páchateľov, ktorí v takýchto prípadoch dostanú nepodmienečný trest odňatia slobody, sú nízke.

Svetovým trendom v trestnej politike je tieto premlčacie doby predlžovať, hovoria poslankyne, pretože preživšie znásilnenia často čin ohlasujú s časovým odstupom.

Domnievajú sa, že tento krok nie je v záujme nikoho, len vlády. Podotkli však, že sa zmena dotkne aj ich rodín a známych, pretože sa to týka všetkých žien a dievčat žijúcich na Slovensku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.