Ženy sú zhrozené. Zo znásilnenia sa obeť spamätáva roky, odkazujú koaličným poslancom

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Doidam 10

Počas schvaľovania trestných kódexov bola nálada v parlamente nabitá emóciami. Na poslednú chvíľu si poslankyňa z PS všimla, že súčasťou zmeny je aj skrátenie premlčacej lehoty pri znásilnení. Odborníčka, ale aj žena, ktorá sama zažila znásilnenie, hovoria, čo naozaj bude motivovať obete nahlasovať násilie.

Novela trestného zákona prešla parlamentom. Okrem ekonomickej trestnej činnosti a korupcie sa dotkne aj trestného činu znásilnenia. Premlčacia doba sa skráti z 20 na 10 rokov.

Opozícia aj odborníci varujú, že zmena bude mimoriadne škodlivá pre obete sexuálneho násilia. V mnohých prípadoch trvá roky, kým si je žena schopná uvedomiť, čo sa stalo a ďalšie roky môže trvať, kým naberie odvahu a silu prehovoriť. 

Potvrdila to aj žena, ktorá znásilnenie pred rokmi zažila. Opozičné poslankyne sú pohoršené a veria, že novela nevstúpi do platnosti. 

Prezidentka Zuzana Čaputová bude novelu vetovať. 

Prečítajte si tiež:

Youtuberka: Príde mi to, ako by sa Glück vedel až príliš stotožniť s páchateľom

Zámer skrátiť premlčaciu dobu pri znásilnení na polovicu bol zapracovaný v poslednom pozmeňujúcom návrhu k novele trestných kódexov.

Novela pritom dovtedy riešila ekonomickú trestnú činnosť, korupciu a rušenie úradu špeciálnej prokuratúry. Kritikov najviac znepokojovalo to, že sa premlčia trestné činy, v ktorých figurujú politické špičky. 

Na poslednú chvíľu pred hlasovaním sa ozvala poslankyňa z Progresívneho Slovenska Zuzana Števulová, ktorá poukázala na prvý pohľad nenápadnú, ale zásadnú zmenu týkajúcu sa trestného činu znásilnenia. 

Poslankyňa z KDH Martina Holečková v pléne prosila ženy z koalície, aby za novelu nehlasovali. Citovala pritom ženu, ktorá zažila znásilnenie pred 15 rokmi a stále je to pre ňu traumatizujúce. 

Ako obhajoval zmenu poslanec za Smer Richard Glück? Tvrdil, že v Amerike sa po 18 rokoch ozývajú ženy a vymýšľajú si znásilnenie, aby uškodili konkrétnemu mužovi, proti ktorému sa potom strhne mediálny lynč. 

Narážal na kampaň Me Too, ktorá odštartovala celosvetové hnutie za boj proti sexuálnemu násiliu na ženách. Pridali sa známe ženy, ktoré opísali, ako v minulosti zažili násilie. 

Dodal, že skrátenie lehoty má ženy motivovať k tomu, aby znásilnenie nahlásili. 

Odborníčka na rodovú rovnosť z organizácie Možnosť voľby Adriana Mesochoritisová hovorí, že Glückov prejav bol plný zľahčovania násilia na ženách a úplným nepochopením problematiky. 

Hlboko sa dotkol aj youtuberky Petry Dzvoníkovej. Tá prehovorila o znásilnení, ktoré zažila pred niekoľkými rokmi. 

„Mne to príde tak, ako keby sa pán Glück vedel až príliš stotožniť s páchateľom a vôbec sa nevedel stotožniť s obeťou. Odporúčam mu, aby sa poradil s odborníkmi predtým, než sa bude vyjadrovať k tejto téme,“ hovorí. 

Pokračuje, že na to, aby sa ženy nebáli ozvať, sa musí zmeniť spoločnosť, nie premlčacia doba.

„Ja osobne som to dokázala pomenovať, až keď som začala chodiť k psychológovi. Odborník prvýkrát pomenoval, že to, čo sa mi stalo, bolo znásilnenie. Až potom som o tom takto začala hovoriť. To neznamená, že ja som si na to predtým nespomenula, ale nevedela som o tom hovoriť,“ hovorí Dzvoníková.

Prečítajte si tiež:

Obete násilia musia prekonať veľa prekážok

Myslí si, že premlčaciu dobu netreba meniť. Viac pomôže napríklad zavedenie dobrej sexuálnej a vzťahovej výchovy na školách, aby ľudia od mladého veku učili, čo je to súhlas, čo je to násilie a vedeli o tom hovoriť.

Zreformovať podľa nej treba aj prístup polície a ďalších odborníkov, ktorí pracujú s obeťami násilia. 

„Aktuálne je situácia taká, že ja osobne sa nečudujem, že ženy nenahlasujú znásilnenie, pretože môže dôjsť k ich retraumatizácii a necitlivému prístupu zo strany polície. Celým Slovenskom a Českom zarezonoval prípad, keď bolo neplnoleté dievča znásilňované rodinným príslušníkom, ktorý si z toho vyhotovoval záznam a vyhrážal sa jej. Vyviazol s podmienkou. Takto sa riešia mnohé prípady a to je dôvod, prečo ženy nechodia nahlasovať tieto činy,“ upozorňuje Dzvoníková. 

Mesochoritisová tiež dodáva, že podľa výskumov až 80 percent sexualizovaného násilia zažívajú ženy od niekoho, koho osobne poznajú. Aj to je jedna z prekážok, prečo nejdú na políciu. 

„Väčšina žien neohlási trestný čin znásilnenia a je to chybou a svedomím spoločnosti, nie tých žien. Je pre ne náročné hovoriť o niečom takom intímnom policajtovi, ktorého nepoznajú a vidia ho prvýkrát v živote. Ženy vedia, že keď s tým pôjdu von, vystavia sa výsmechu a zľahčovaniu. Preto sa radšej stiahnu a mlčia,“ konštatuje odborníčka. 

Prečítajte si tiež:

Ozvala sa aj prezidentka

Podľa Mesochoritisovej sú vyjadrenia poslanca Glücka jedným z dôvodov, prečo stále pretrvávajú v spoločnosti mýty o znásilnení a prečo sa ženy boja ozvať.

„Nerozumie, prečo ženy nenahlasujú trestné činy a on sám je dôkazom, prečo to tie ženy nerobia. Keď žijeme v spoločnosti, kde sa poslanec takto vyjadruje, tak to nebudú nahlasovať. V Národnej rade by mali sedieť ľudia, ktorí nás ochraňujú. On odzrkadľuje tú obrovskú necitlivosť v spoločnosti,“ dodáva Mesochoritisová s tým, že poslancove vyjadrenia boli necitlivé, diskriminujúce a ubližujúce.

K tomuto názoru sa pridala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Na sociálnej sieti uviedla, že slová, ktoré zazneli v parlamente, sú výsmechom bolesti, ktoré zažívajú obete sexuálneho násilia.   

„Neustály pocit strachu, ohrozenia, hanby, neistoty, prežívanie úzkosti a depresií, sebaobviňovanie či myšlienky na samovraždu. Toto sú mimoriadne závažné dôsledky znásilnenia a sexuálneho násilia. Zanechávajú trvalé stopy na telách a dušiach, ktoré nemôžeme prehliadať a zľahčovať. Podľa odborníkov policajné štatistiky ukazujú iba zlomok prípadov, ktoré sú u nás v skutočnosti páchané,“ uviedla prezidentka.

Prečítajte si tiež:

Vláda pripravuje brožúru pre obete násilia

Ženy z opozičných strán sa spojili a na tlačovke vystúpili v oranžových tričkách. Vyzvali verejnosť, aby si obliekli niečo oranžové a zdieľali to na sociálnych sieťach. Oranžová farba symbolizuje nádej na lepší život pre ženy zažívajúce násilie. 

Holečková z KDH sa domnieva, že sú dva dôvody, prečo koalícia pridala do novely aj zmenu o znásilnení. 

„Niektorí hovoria, že vládna koalícia chce, aby sa rozprávalo len o znásilnení a zaniklo to, že rušia úrad špeciálnej prokuratúry a znížia tresty ich ľuďom,“ hovorí poslankyňa. Druhým dôvodom podľa nej môže byť, že je to šité na mieru konkrétnemu človeku, ktorého chcú chrániť.

Predstavitelia Smeru na druhý deň po schválení novely vystúpili na tlačovej konferencii a kódexy obhajovali. Minister spravodlivosti Boris Susko vyhlásil, že trestný zákon zmodernizovali. Poslanec Ján Richter tiež dodal, že pripravujú manuál pre ženy zažívajúce násilie.

Pozrite si aj reportáž o schválenej novele:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti