Tínedžeri končia na ARO, kombinujú alkohol s energeťákom. Nebezpečenstvo týchto nápojov potvrdzuje aj štúdia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na energetický nápoj s názvom Prime upozornila zakladateľka projektu Sestrička online Katka Reptová na Instagrame. „Neverili by ste, koľko teenagerov končí vďaka pitiu energetických nápojov na urgentnom príjme pre kolaps,“ píše.

Podľa jej slov na detskom ARO končia tínedžeri, pretože kombinovali alkohol a energetický nápoj.

„Prime Energy obsahuje veľké množstvo kofeínu a taurínu (jedna fľaša obsahuje 3 šálky espresa), to vedie k poruchám koncentrácie, poruchám spánku, závratom, podráždenosti, zvyšuje sa chuť k jedlu a tým hrozí obezita,“ vysvetľuje.

Chce tým upovedomiť rodičov, prečo je nielen Prime, ale všetky energetické nápoje nebezpečné. „Nemá význam to deťom zakazovať. Kúpia si to za vaším chrbtom. Vysvetlite im možné následky ich konania,“ uviedla.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Mgr. Katka Reptová (@sestricka_online)

Prečítajte si tiež:

​Štúdia 

Britský Guardian zas informuje na základe štúdie publikovanej v časopise BMJ Open, že energetické nápoje sú spojené s nespavosťou a nekvalitným spánkom.

Podľa výskumu už len jedna plechovka za mesiac zvyšuje riziko narušeného spánku.

Štúdie sa zúčastnilo viac ako 53-tisíc ľudí vo veku od 18 do 35 rokov v Nórsku.

Vedci zistili, že tí, ktorí takzvané energeťáky konzumovali každý deň, spali asi o pol hodiny menej ako tí, ktorí ich pili príležitostne alebo vôbec. Čím viac ľudia energetické nápoje pili, tým menej spali.

Výsledky preukázali, že ľudia, ktorí ich konzumovali denne, mali celkovo viac problémov s prebúdzaním alebo im trvalo dlhšie, kým zaspali.

Prečítajte si tiež:

Rozdiely na základe pohlavia

Až 51 percent žien, ktoré pijú tieto nápoje denne, uviedlo, že trpí nespavosťou. Z mužov trpí nespavosťou 37 percent pravidelných spotrebiteľov.

Podľa štúdie aj tí, ktorí si dali jeden až tri energetické nápoje mesačne, mali väčšie problémy so spánkom než ľudia, ktorí sa ich nikdy nedotkli.

Keďže šlo o pozorovaciu štúdiu, výskumníci nevyvodili žiadne pevné závery. Napriek tomu vedci z univerzít v Bergene a Osle dospeli k záveru, že konzumácia energetických nápojov aj v malom množstve zohráva podstatnú úlohu pri probléme s nekvalitným spánkom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.