Policajti síce majú autá s hybridným pohonom, no mnohé z nich nenabíjajú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Veľká modernizácia vozového parku polície naráža na kritiku. Autá s hybridným pohonom údajne mnohí policajti nenabíjajú, prípadne ich ani nemajú kde nabiť.

Veľa z nich tak jazdí s prázdnou batériou a ich prevádzka je neefektívna. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že nákup bol zle pripravený a zvažuje trestné oznámenie.

Prečítajte si tiež:

Sú úsporné, ak sú nabité

Išlo o investíciu z plánu obnovy a podmienka Európskej únie bola, aby boli autá ekologické.

Rezort vnútra tak policajtom nakúpil vyše 600 plugin hybridov, teda áut s elektrickým aj spaľovacím motorom. Pokiaľ majú nabitú batériu, ich prevádzka je veľmi úsporná.

Na autách už policajti nejaký ten piatok jazdia, vidieť ich v uliciach aj pred policajnými oddeleniami.

Prešli sme niekoľko policajných oddelení v Bratislave, no ani na jednom sme nevideli, že by boli tieto hybridy na nabíjačke, no a niekde sme nevideli ani nabíjacie stanice.

Nemajú čas

Policajné hliadky, ktoré sme stretli, nám povedali, že nie vždy jazdia s nabitou batériou, niekedy jednoducho nemajú čas, aby auto nechali na nabíjačke. Keď je baterka prázdna spotreba paliva stúpa.

„Ak jazdí plugin na batériu, tak je ekologický, ak ju nemá nabitú a jazdí iba na spaľovací motor, tak je to auto ako hociktoré iné,“ vysvetľuje odborník.

Minister vnútra tvrdí, že sú takéto autá na tento typ práce nevhodné. Policajti v nich totiž trávia veľa času a nestíhajú ich nabíjať. „Potom jazdia tie pluginy na benzín, kde je vyššia spotreba. Nezmyselný nákup. Ten benzín musíme platiť my,“ vraví Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte si tiež:

Odborník v autách nevidí problém 

Aj keď štát obstaral aj nabíjacie stanice, ktoré postupne inštalujú, podľa ministra nebudú všade a niektoré oddelenia s hybridmi nabíjačky nedostanú.

Oslovili sme aj policajné prezídium s otázkou, aké majú s novými autami skúsenosti v praxi, odpovede sme zatiaľ nedostali.

Podľa exministra vnútra museli nakúpiť autá s ekologickým pohonom, tak to vyžadoval Brusel, iná šanca nebola. Roman Mikulec tvrdí, že ak by sme nesplnili podmienku, neboli by žiadne autá v takom objeme.

Odborník na elektromobilitu nevidí problém v tom, že policajti jazdia na autách s ekologickým pohonom. Vzápadných krajinách je to bežné, dokonca hliadky využívajú plne elektrické autá. Dôležité ale je správne nastavenie systému.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti