Riziko ďalšieho pádu skál pod Strečnom je stále vysoké, opäť zasadá krízový štáb

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Drony nestačia, na bralo pod Strečno musia ísť horolezci. Po tom, čo minulý týždeň padli priamo na frekventovanú cestu medzi Martinom a Žilinou kamene, je v úseku stále mimoriadna situácia. Podrobnejší geologický prieskum ukázal, že rizikové územie je oveľa väčšie, ako predpokladali.

Skaly popadli na cestu minulú stredu. Našťastie nezasiahli autá. Z prvotnej obhliadky územia geológovia vyhodnotili, že nebezpečenstvo je vysoké. Výsledky dronových prieskumov ešte nie je kompletné, no vedia, že stačiť nebude.

„Bude potrebné podrobne vykonať mapovanie prostredia pomocou horolezeckého výstroja,“ uviedol prednosta okresného úradu v Žiline Kamil Ruman.

To znamená, že horolezci pôjdu priamo za skaly a bude sa obmedzovať doprava.

„Chceli by sme už tento víkend, ale neviem, ako to bude s počasím. V tomto prípade to bude intervalové 30-minútové zdržanie len z dôvodu bezpečnosti, či už jednak tých horolezcov, ale hlavne z bezpečnosti premávky,“ priblížil Ruman.

Horolezci by mali pracovať počas soboty aj nedele. Rizikové územie rozšírili z pôvodných 300 metrov na jeden kilometer.

„Budeme vedieť presne, koľko metrov štvorcových ochranných sietí budeme dopĺňať, či budeme musieť doplniť alebo rozšíriť a v akom objeme ich budem inštalovať na ďalšie prípadné miesta,“ dodal Ivan Brečka zo žilinskej správy ciest.

Prečítajte si tiež:

Mimoriadna situácia stále platí aj v Žiline, kde sa po nadpriemerných dažďoch pretrhla obslužná cesta nad diaľnicou a svah sa zosúva priamo na privádzač.

Mesto v spolupráci s diaľničiarmi situáciu monitoruje, aby zabránili ďalším zosuvom na privádzač. Jeden pruh diaľnice je stále odstavený.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.