Namiesto odvolávania služobka v teple. Konferencia trvá tri dni, ministerka Šimkovičová strávi v Abú Dabí takmer týždeň

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Namiesto odvolávania služobka v teple. Parlament v pondelok (12. 2.) odmietol rokovať o vyslovení nedôvery ministerke kultúry. Martina Šimkovičová (nominantka SNS) odišla v čase mimoriadnej schôdze na pracovnú cestu do Abú Dabí.

Poslanci koalície tak napriek prítomnosti premiéra v sále odmietli rokovanie otvoriť. K odvolávaniu ministerky sa parlament dostane najskôr na budúci týždeň. Vládna väčšina ale už teraz odkazuje, že ju vo funkcii plánuje podržať.

„Fico, Pellegrini jej schválili pracovnú cestu na túto konferenciu na šesť dní, hoci konferencia trvá tri dni. Obávame sa, že za peniaze daňových poplatníkov pani Šimkovičová bude testovať skôr miestne pláže v Dubaji, akoby teda reálne Slovensku niečím pomohla,“ uviedol líder hnutia Slovensko Igor Matovič.

Prečítajte si tiež:

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) je pri zvolávaní schôdze k návrhu na vyslovenie nedôvery limitovaný rokovacím poriadkom. Podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD) to uviedol v súvislosti s výhradami k zvolaniu schôdze počas Šimkovičovej pracovnej cesty.

„Predseda parlamentu z hľadiska rokovacieho poriadku nemá veľa možností, musí zvolať schôdzu do siedmich dní,“ skonštatoval Žiga. Ako uviedol, pondelok bol jediný voľný deň, keď v parlamente nebol plánovaný program. Na schôdzu prišiel aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Žiga si myslí, že prišiel podporiť ministerku pri prípadnom odvolávaní.

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podali opoziční poslanci z PS a SaS. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Problém vidia aj v zmene pri umeleckých fondoch, obávajú sa zničenia ich verejnoprávnej podstaty a nezávislosti.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti