Onkologických pacientov bude pribúdať. Otázkou je, ako sa o nich vieme postarať

Onkologických pacientov bude pribúdať. Otázkou je, ako sa o nich vieme postarať
Zdroj: Grape

Rakovina je stále jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete, výnimkou nie je ani Slovensko. Počet onkologických ochorení celosvetovo rastie a WHO predpokladá, že do roku 2050 stúpne počet nových prípadov až o 77 %. Čísla sú neúprosné, vieme však rakovinu včas zachytiť a adekvátne ju liečiť? Slovensko za západnou Európou v dostupnosti modernej liečby pre onkologických pacientov zaostáva, odborníci to však do budúcna nevidia až tak katastrofálne.

„Každý systém musí principiálne rátať s tým, že pacientov bude pribúdať, otázkou je, ako kvalitne sa o nich za daných okolností vieme postarať,“ uviedol v diskusii Vizionári expert na zdravotníctvo Róbert Babeľa. Je viacero faktorov, v ktorých zaostávame oproti vyspelým krajinám Európskej únie. Na Slovensku máme vyššiu úmrtnosť na onkologické ochorenia, skríningové programy sa rozbiehajú pomaly a stále nedokážeme odhaliť nádory dostatočne skoro na to, aby sme pacienta vedeli kompletne vyliečiť.

Prečítajte si tiež:

Dobehneme priemer EÚ?

Za Západom máme podľa Mateja Palenčára, zástupcu riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve, veľký sklz. Nemáme dostupné niektoré liečivá, ktoré sú už dostupné napríklad aj v Českej republike. To, ako rýchlo sa liek dostane do systému sa však v jednotlivých krajinách líši. „Nám sa roky nedarilo dostať na trh tie najlepšie lieky, treba však viesť debatu o tom, ktoré lieky dokážu zachrániť najviac životov a podľa toho nastaviť aj to, kam budú peniaze smerovať. Žiadna krajina totiž nemá na to, aby zaplatila všetky onkologické lieky a ich kombinácie,“ vysvetlila klinická onkologička z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Bela Mriňáková.

Za posledné dva roky vstúpilo do systému slovenského zdravotníctva viac ako 60 nových liekov, väčšina z nich bola na onkologické ochorenia. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR Ladislava Slobodníka by sme mohli priemer EÚ dobehnúť tak v priemere o tri až štyri roky. Ak však chceme mať modernú liečbu, poukázal na fakt, že nikdy nebude lacnejšia. „Náklady na lieky a zdravotnú starostlivosť budú vždy mierne stúpať,“ dodal s tým, že je to do budúcna aj otázka financovania.

Prečítajte si tiež:

Návštevnosť skríningov s vekom klesá

Najdôležitejšími pri onkologických ochoreniach však aj naďalej zostávajú rýchle odhalenie nádoru a s tým spojené rýchle nastavenie liečby. Faktom je, že návštevnosť skríningov na Slovensku s vekom klesá. Odborníci sa na diskusii Vizionári zhodli, že potrebujeme spoločenskú stratégiu na to, aby sme motivovali ľudí zúčastňovať sa skríningov aj vo vyššom veku. V komunikácii a v edukácii verejnosti o tom, aký je rozdiel medzi prevenciou a skríningom a prečo by mali myslieť na svoje zdravie, aj keď im nič nie je, ako štát výrazne zaostávame. „Ak sa opýtate 100 pacientov, 99 z nich nevie, čo je to skríning. Ani prínos inovatívneho lieku paradoxne nemusí mať pre pacienta vždy taký význam, aký očakáva, treba s ním však zrozumiteľne komunikovať aj v otázke jeho liečby,“ uviedla zo svojej praxe riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Podľa Mriňákovej treba pacientom vysvetľovať, že ak aj nedostanú úplne najmodernejší liek, nie je to ešte katastrofa. „Je to veľakrát o samotnej diagnóze a o onkológovi, ktorý pacienta lieči. Niektoré diagnózy, kde sú aj dostupné nové lieky, vieme kvalitne liečiť aj tými staršími,“ vysvetlila.

Západnú Európu by sme v dostupnosti modernej onkologickej liečby vedeli v ideálnom prípade dobehnúť už do dvoch rokov, do systému by sa však podľa Babeľu muselo jednorazovo naliať 250 až 300 miliónov eur.

Prečítajte si tiež:

Prioritou je zachytiť pacienta skôr

Snahou by malo byť podľa odborníkov predovšetkým zachytiť pacienta v skorom štádiu ochorenia, keď ešte nemá príznaky. Náklady na liečbu pacienta zachyteného v neskoršom štádiu sú totiž oveľa vyššie.

Edukáciou verejnosti vieme predchádzať onkologickým ochoreniam a práve skríningom ich vieme zachytiť skôr. „Vďaka skríningu môže poklesnúť úmrtnosť na onkologické ochorenia o 20 %. Ak chceme byť nákladovo efektívni, musíme investovať aj do včasného záchytu,“ dodal rádiológ Dominik Juskanič z Diagnostického centra Jessenius Nitra.

Záznam z diskusie si môžete pozrieť vo videu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vizionári

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.