Ich hladiny stúpajú. Meteorológovia varujú pred povodňami na viacerých riekach

Ich hladiny stúpajú. Meteorológovia varujú pred povodňami na viacerých riekach
Vysoká hladina rieky Morava v Bratislave. Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Dano Veselský

Na viacerých tokoch sa očakáva v najbližších hodinách vzostup vodnej hladiny. Rieka Morava by na slovenskom úseku mohla prekročiť prvý stupeň povodňovej aktivity. Informoval o tom hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivan Garčár.

„Na základe predpovedaného vývoja počasia očakávame v najbližších hodinách vzostupy v hornej časti slovenského úseku Moravy s prekročením prvého stupňa povodňovej aktivity, na strednom a dolnom Hrone, na Ipli, na dolnej Toryse, dolnom Hornáde, dolnej Ondave, Latorici a Bodrogu,“ povedal Garčár.

Prečítajte si tiež:

Priblížil, že ostatné časti tokov kulminujú alebo sú po kulminácii v miernom poklese až poklese. Pripomenul, že vodné toky pod vodnými dielami budú ovplyvnené manipuláciou.

Pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Michalovce a Trebišov platí výstraha druhého stupňa pred povodňami počas celého dňa. Pre okres Ružomberok platí do 18.00 a Košice-okolie do 19.00 hodiny.

SHMÚ počas posledných dní zaznamenal na celom území Slovenska oteplenie, prehánky a počas víkendu trvalý dážď a následné vzostupy vodných hladín.

Protipovodňová ochrana sa osvedčila. Takzvané suché poldre pod Tatrami zastavili prívalové vlny: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti