Novostavby v Bratislave stále rastú, mesto má ale namiesto miliónov iba drobné

Novostavby v Bratislave.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Poplatok za rozvoj mal byť bič na developerov.

Bratislava na developeroch nezbohatne. Už druhý rok po sebe sú príjmy z poplatkov za rozvoj nižšie ako sa čakalo. Hoci novostavby rastú v ako huby po daždi, v mestskej kase to takmer nevidieť.

Poplatok za rozvoj mal byť bič na developerov. Za každý novo zastavaný štvorcový meter môžu platiť až 35 eur. Vyzbierané peniaze sú náplasťou za zahusťovanie mesta. Vybudovať sa za ne majú škôlky, školy, chodníky, parky, či záhrady. Zdá sa však, že realita je prozaickejšia. Namiesto očakávaných miliónov prišli mestským častiam iba drobné.

„V I. polroku 2018 sme celkom vyrubili poplatok za rozvoj vo výške 248 398,15 eur, z toho v zmysle Štatútu hlavného mesta je príjmom našej MČ 168 910,74 eur," povedala hovorkyňa Petržalky Silvia Vnenková.

No a podobne sú tam aj ďalšie najsilnejšie mestské časti Bratislavy. Starému Mestu prišlo 160-tisíc a Novému Mestu vyše 340-tisíc. Starosta už časť z peňazí použil a ďalšie plánujú minúť na revitalizáciu vnútrobloku sídliska. Za ani nie štvrť milióna sa však toho veľa urobiť nedá. Tretinu z príjmov totiž museli odviesť magistrátu.

Pripomeňme, že za prvých 12 mesiacov účinnosti poplatku za rozvoj čakal magistrát príjem vo výške 15 miliónov. Reálne mu prišlo ani nie štvrť milióna. No a ani rok 2018 zrejme neprekvapí.

Podľa urbanistu je problém v tom, že mesto stále pozýva auta to svojho centra. Kým v moderných metropolách nové projekty s garážami nepočítajú, u nás ich prikazuje priamo zákon.

Výsledkom sú zápchy. Tie sú v našom našom hlavnom meste stále neznesiteľnejšie.

Viac v reportáži Mareka Gudiaka


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Developeri

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.