Matoviča po veľkej kritike opúšťajú viaceré známe mená. Hnutie naznačilo, prečo sa museli rozlúčiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Matovičovo Hnutie Slovensko opúšťajú viaceré známe tváre. Ide o bývalých poslancov aj viacerých spolupracovníkov. Na sociálnej sieti o tom informovala Mária Šofranko.

„Po viacerých neúspešných pokusoch o zmenu fungovania v rámci hnutia Slovensko (bývalé OĽANO), sme sa rozhodli ukončiť členstvo a spoluprácu s hnutím Slovensko pod vedením Igora Matoviča,“ uviedla bývala poslankyňa jeden z dôvodov ich spoločného odchodu.

Okrem Šofranko z Matovičovho hnutia odchádzajú exposlanci Peter Kremský, Vojtech Tóth, Peter Liba, Ján Marosz, bývalá generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva financií Veronika Gmiterko ako aj ďalší bývalí poslanci a členovia, ktorí nechcú byť menovaní.

Svoje rozhodnutie ďalej zdôvodňujú chýbajúcim kritickým prístupom a ochotou férovo diskutovať aj o nepríjemných témach. Tými sú najmä nedotiahnutá kampaň, netransparentné skladanie kandidátky a nepriaznivý výsledok parlamentných volieb, politická izolácia hnutia a nepremyslené kroky vedenia, ako napríklad uponáhľaná zmena názvu hnutia.

Prečítajte si tiež:

​„Členmi a poslancami hnutia sme sa stali preto, aby sme sa zasadili za rozvoj a zlepšovanie života na Slovensku, ako aj očistu verejného života,“ uvádza ďalej Šofranko.

Za posledný rok sa však podľa nej do politiky bývalého OĽANO dostalo stále viac populizmu, konfliktnosti a politického obchodovania.

Odchádzajúci členovia vyčítajú tiež vedeniu hnutia, že nie je otvorené diskusii a kritické pripomienky ignoruje alebo bagatelizuje. Z autentického protikorupčného hnutia sa tak stalo prostredie, kde prevládajú individuálne záujmy, v ktorom o všetkom rozhoduje pár spriaznených ľudí a nefunguje vnútorná kontrola, uvádzajú v stanovisku.

„Kandidatúra predsedu hnutia Igora Matoviča v prezidentských voľbách, hoci podľa vlastných slov nechce byť prezidentom a kandiduje len formálne, je len poslednou kvapkou v nelogických a mätúcich krokoch vedenia hnutia Slovensko. Tento prístup pokladáme za nepochopenie dôležitosti situácie.“ 

Ako dodávajú, nesúhlasia so zneužívaním iných na dosiahnutie osobných cieľov a pokladaním členov len za čísla, ktoré možno ľahko vymeniť.

Hnutie na odchod viacerých členov reagovalo len stroho, pričom naznačilo, prečo sa museli rozlúčiť.  

„Protikorupčné pravidlá hnutia Slovensko neumožnili vyjsť v ústrety požiadavkám našich bývalých kolegov. Prajeme im všetko dobré v budúcom politickom živote,“ uviedol pre TVNOVINY.sk hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.