Ministerstvo školstva bude musieť zaplatiť státisíce eur za pochybenia jeho úradníkov

Ministerstvo školstva.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Od Úradu pre verejné obstarávanie dostalo pokutu za porušenie zákona v zmluve poskytovateľa internetu pre školy.

Dostali pokutu, no nevedia z čoho ju zaplatia. Ministerstvo školstva bude musieť zaplatiť státisíce eur za pochybenia jeho úradníkov. Zmluvu na štátny školský internet totiž predošlé vedenie predĺžilo nezákonne. Teraz keď treba platiť, však šéfka rezortu netuší, kde vziať na pokutu peniaze. 

Takmer 800-tisíc. To je suma, na ktorú sa poskladáme my všetci pre chybu ministerských úradníkov.

„Môžem potvrdiť, že pokuta voči ministerstvu školstva v tejto zákazke je právoplatná," povedal riaditeľ Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák.

Úrad pre verejné obstarávanie poslal ministerstvu školstva poslal pokutu za to, že porušilo zákon keď bez súťaže predĺžilo zmluvu súčasnému poskytovateľovi školského internetu. Rezort pochybil ešte v časoch keď na ministerskej stoličke sedel Juraj Draxler.

„Uzavreli za jeho ministrovania túto zmluvu bez súťaže priamym rokovacím konaním. Neskôr to bolo napadnuté," hovorila ministerka školstva Martina Lubyová.

Ministerstvo vtedy argumentovalo, že internet pre školy vie dodávať len jedna firma .
„Ministerstvo školstva nepreukázalo existenciu technických dôvodov, na ktoré sa odvolávalo pri zdôvodnení zadania priameho rokovacieho konania," reagovala hovorkyňa úradu Jana Zvončeková.

„To čo bude teraz musieť ministerstvo zaplatiť mohlo ísť kľudne na učebnice alebo mohli ostať v rezorte školstva," uviedol Ján Hargaš, zo Slovensko.Digital.

Šéfka školstva zatiaľ peniaze na pokutu vyhradené nemá. No chcela by ich získať od ministerstva financií. „Prostriedky nemáme v rozpočte alokované. Žiadali sme aj ministerstvo financií o pomoc. Tak uvidíme, čo sa nám podarí vyrokovať," pokračovala ministerka školstva Martina Lubyová.

Či sa to Martine Lubyovej aj podarí jasné nie je. Do ukončenia rokovaní ministerstvo financií zatiaľ tento nápad nekomentuje. Státisíce však firme dodávajúcej internet tečú ďalej. 

Viac v reportáži Martina Chlebovca


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Infovek

Dôležité udalosti