Na Slovensku zúri chrípka. V týchto dátumoch by mala vrcholiť

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Aleksandra Suzi

Slovensko terorizuje chrípka. Jej výskyt je oproti minulému roku vyšší, no Úrad verejného zdravotníctva v tejto veci upokojuje, že konkrétne kmene, ktoré cirkulujú v populácii, sú obsiahnuté v chrípkovej vakcíne pre aktuálnu sezónu. Ak ste sa teda zaočkovali, nemáte sa čoho báť.

Čakárne všeobecných lekárov sú preplnené a možno ste si aj vy za posledné obdobie všimli vysoký výskyt chrípky vo vašom okolí.

Na Slovensku v poslednom období totižto doslova zúri tento bežný, no aj zákerný vírus. Mnohí sú chorí a choroba nerobí rozdiely ani vo veku - doma zostávajú ako pracujúci i starší, tak aj mladí a deti.

Mimoriadne problematické to môže byť najmä pre rodičov detí predškolského a školského veku. Dookola sa im totižto deje, že musia s chorým potomkom zostávať doma. Keď ho potom vrátia do školy či škôlky, dieťa je tam obvykle iba pár dní a potom opäť zostáva choré. Rodič teda musí dookola vymeškávať z práce, aby bol s chorou ratolesťou doma.

Prečítajte si tiež:

Aký je výskyt

Úradu verejného zdravotníctva sme sa opýtali, či je to skutočne tak, že je chrípky v poslednom období viac. Tento fakt nám v porovnaní s minulým rokom potvrdili. Hlásených akútne respiračných ochorení bolo v šiestom kalendárnom týždni takmer 70-tisíc ľudí.

„Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia bolo v šiestom kalendárnom týždni 2024 hlásených 13 368 ochorení (chorobnosť 539,5 z 100 000), čo predstavuje 19,4 % z celkového počtu hlásených akútnych respiračných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 9,7 %,“ uviedol komunikačný odbor ÚVZ.

Ako dodali, najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia zase v Bratislavskom. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola zase vo vekovej skupine nula až päťročných. 

Prečítajte si tiež:

Respiračné ochorenia dosahujú maximum chorobnosti

Odborníci zdôrazňujú, že počet chorých na akútne respiračné ochorenia opäť postupne stúpa. Najmä u najmenších, pričom najhoršie je to vo veku do piatich rokov.

„Akútne respiračné ochorenia sú aktuálne príčinou, že zriaďovatelia škôlok a škôl prerušujú výchovno-vzdelávací proces. Počet zatvorených škôlok a škôl bude v najbližšom období ešte narastať vzhľadom na stúpajúci počet ochorení u detí,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas. 

Počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny ide podľa neho o očakávaný vývoj chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, kedy po vianočných prázdninách - po návrate detí do kolektívov - postihujú respiračné ochorenia vo zvýšenej miere najmä deti. Zvýšenú chorobnosť evidujú však aj u dospelých a seniorov.

„Vzhľadom na vývoj chorobnosti na akútne respiračné ochorenia možno predpokladať, že maximum chorobnosti môžeme očakávať medzi 6. a 9. kalendárnym týždňom 2024,” dodal MikasIde teda o obdobie medzi 5. februárom a 3. marcom.

Prečítajte si tiež:

Rozoznáte chrípku?

Ako je už vyššie písané, chrípka je veľmi časté vírusové ochorenie. Jej inkubačný čas je pomerne krátky, ide o dobu jedného až troch dní. Vírus sa šíri ľahko priamym kontaktom, najčastejšie kvapôčkovo, teda pri kýchaní, kašľaní aj rozprávaní. 

ÚVZ však zdôrazňuje, že ide o vážnu chorobu, ktorej komplikáciou okrem zápalu prínosových dutín, zápalu stredného ucha či zápalu pľúc môže byť aj postihnutie srdca alebo nervového systému a môže dôjsť až k úmrtiu.

„Očkovanie proti chrípke má preto veľký význam,“ dodali v stanovisku s tým, že predbežne môžu povedať, že kmene chrípky, ktoré v súčasnosti cirkulujú v populácii, sú obsiahnuté v chrípkovej vakcíne pre aktuálnu sezónu. To znamená, že ak ste sa včas zaočkovali, tak by ste mali mať o starosť menej. 

Čo je však pre bežnú verejnosť pomerne problematické, je spôsob, ako rozoznať chrípku od bežného prechladnutia. Pozrite si preto túto jednoduchú tabuľku príznakov, ktoré choroby rozlišujú. 

Pozrite si archívnu reportáž o zatváraní škôl pre chrípku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.