Prerazili tunel Višňové. Stavbári na to čakali roky

Prerazili tunel Višňové.
Zdroj: TV Markíza

Minister dopravy a ani šéf NDS na slávnosť neprišiel.

Trvalo to viac ako 20 rokov, ale podarilo sa. Náš najdlhší tunel Višňové je prerazený. Na tento deň čakali stovky baníkov, zhotoviteľ im pripravil priamo v tuneli oslavu. Minister dopravy však neprišiel. Vraj na oslavu nie je dôvod.

Tunel Višňové je súčasťou diaľnice D1, po jeho dokončení sa vodiči vyhnú ceste popod Strečno. S dĺžkou takmer 7 a pol kilometra bude siedmy najdlhší tunel v Európe.

Prerazenie tunela je pre baníkov vždy tou najväčšou udalosťou. Posledný odstrel si pozreli stovky z nich priamo v tuneli.

Zhotoviteľ vyrazil 14 887 metrov, čo je o 3 500 metrov viac, ako majú všetky dvojrúrové tunely na Slovensku

Z oboch rúr celkovo vyviezli poldruha milióna kubíkov zeminy. Razenie trvalo 1250 dní a priemerne vyrazili vyše 12 metrov za deň. Podľa hlavného inžiniera stavby Milana Čička robotníci na stavbe pracovali nonstop v dvoch zmenách, v priemere 100 až 150 ľudí.

Tradičný banícky míľnik sa odohral bez prítomnosti šéfa NDS a ministra dopravy. „Tunel bol prerazený s deväťmesačným meškaním, pričom na iných objektoch tejto stavby hrozí ešte väčší sklz. Vzhľadom na tento stav nie sú veľké oslavy na mieste," reagovala hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká.

Zhotoviteľ tvrdí že omeškanie pri tak náročných geologických podmienkach a dĺžke nie je oproti iným tunelom vôbec veľké. Ešte po oslave sa pustia robotníci do práce, momentálne pracujú na definitívnej podobe stien tunela s čím začali ešte počas jeho razenia.

Potom sa začnú práce na vozovke a technológiách. Konečný termín odovzdania tunela nechcel povedať nikto. Jasné je len to že pôvodne plánovaný koniec roka 2019 nestíhajú. Zhotoviteľ však počíta s omeškaním iba v mesiacoch, nie v rokoch.


VIŠŇOVÉ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tunel

Dôležité udalosti