Novým šéfom SIS sa má stať syn Tibora Gašpara. Prezidentka sa tým nebude v najbližšom čase zaoberať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Novým riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) sa má stať Pavol Gašpar, syn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Súhlas s jeho menovaním vyslovila na stredajšom rokovaní vláda. 

„Vzhľadom na skutočnosť, že funkcia riaditeľa Slovenskej informačnej služby je v súčasnosti stále neobsadená, vláde sa predkladá návrh na vymenovanie Pavla Gašpara do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby. V nadväznosti na to sa navrhuje poveriť predsedu vlády, aby predložil tento návrh prezidentke Slovenskej republiky,“ uvádza sa v predkladacej správe.

Na ťahu je prezidentka

Návrh vlády však musí schváliť prezidentka Zuzana Čaputová.

„Zmena vo vedení Slovenskej informačnej služby (SIS) nie je nateraz taká prioritná, aby sa ňou musela prezidentka Zuzana Čaputová v najbližšom čase zaoberať,“ uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec. Podľa hovorcu nebola hlava štátu o Gašparovej nominácii vopred informovaná.

„Akákoľvek personálna nominácia na takú kľúčovú pozíciu by podľa prezidentky nemala ohroziť pozíciu SIS ani výmenu informácií so zahraničnými partnerskými spravodajskými službami,“ dodal Strižinec.

Prečítajte si tiež:

Nahrávka z poľovníckej chaty​

Pavol Gašpar aktuálne pôsobí ako štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti. Vyštudovaný právnik pôsobil v minulosti v polícii i justičných orgánoch, viedol tiež advokátsku prax. 

Pavol Gašpar bol v súvislosti s nahrávkami z poľovníckej chaty stíhaný pre navádzanie na krivú výpoveď. Súvisieť to malo s konverzáciou s Robertom Kaliňákom. Radil mu, aby policajtom povedal, že s nomináciou Ľudovíta Makóa na post šéfa daňových kriminalistov prišiel nebohý Milan Lučanský.

V súvislosti s postom šéfa SIS sa ako najhorúcejší kandidát spomínal práve otec Pavla Gašpara, súčasný poslanec parlamentu za Smer-SD a bývalý policajný riaditeľ Tibor Gašpar.

V súčasnosti je vedením SIS poverený Tomáš Rulíšek.

Majerský: Nominácia Gašpara na šéfa SIS je ďalšia z pochybných nominácií vlády

Nominácia súčasného štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti Pavla Gašpara za šéfa Slovenskej informačnej služby je ďalšou z pochybných nominácií súčasnej vlády. Uviedol to predseda KDH Milan Majerský v reakcii na návrh vlády.

„Z jeho životopisu nevieme povedať, či má vôbec nejaké skúsenosti so spravodajskými službami. Pochybujeme, že bude akceptovaný medzinárodnou spravodajskou komunitou, v ktorej má SIS už dnes veľmi pokrivený kredit,“ poznamenal líder KDH.

Kolíková: Nespĺňa odborné kritériá, navyše je pomstychtivým človekom

Pavol Gašpar nemôže byť na čele Slovenskej informačnej služby. Tvrdí to predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu SIS Mária Kolíková (SaS). Myslí si, že Gašpar nespĺňa odborné kritériá, navyše, je pomstychtivým človekom a vo funkcii bude len predĺženou rukou premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Podľa Kolíkovej sú dôvody na jeho nevymenovanie "jednoznačné".

„Toto menovanie jednoznačne ukazuje, že táto vláda aj premiér Fico absolútne rezignovali na čo i len zdanie, že im nejde o pomstu. Predsa vybrať si za šéfa SIS syna obžalovaného poslanca, ktorý pomstu vyhlásil na poľovníckej chate, je samo o sebe diskvalifikujúce,“ povedala Kolíková novinárom. „Takáto osoba nemôže byť na čele SIS, ktorá má v rukách všetky nástroje pre ochranu a bezpečnosť na SR. Nemôže tam byť pomstychtivý človek,“ dodala.

Poslankyňa upozornila aj na konflikt záujmov poslanca Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara (Smer-SD), ktorý je otcom Pavla Gašpara.

„Je tu samotný konflikt záujmov jeho otca, ktorý ho má kontrolovať ako člen výboru na kontrolu SIS. Neviem, ako bude otec kontrolovať svojho syna. Dalo by sa to vyriešiť odvolaním a zvolením nového člena, ale už to samo ukazuje, že niečo tu asi nie je v poriadku,“ povedala. Slovensko podľa nej začína byť izolované v spolupráci medzi tajnými službami. „A môžeme očakávať, že toto bude toho bodka,“ uzavrela.

Hnutie Slovensko apeluje na prezidentku, aby Gašpara nemenovala

Hnutie Slovensko apeluje na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nevymenovala za šéfa SIS Pavla Gašpara. Poslanec Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) je presvedčený, že prezidentka má právo nevymenovať Gašpara.

V súvislosti s nomináciou hovorí o hazarde s povesťou našich bezpečnostných zložiek. Grendel pripomenul situáciu z 90. rokov, kedy prezident Michal Kováč odmietol vymenovať za riaditeľa SIS Ivana Lexu.

„Tiež nebol Lexa trestne stíhaný, nebol ani obžalovaný, len existovali určité morálne hranice, ktoré vyhodnotil prezident ako také, ktoré boli touto nomináciou prekročené," uviedol Grendel.

Líder hnutia Igor Matovič pochybuje o Gašparovej kvalifikácii na takúto pozíciu.

Na stredajšej tlačovej konferencii argumentoval aj výrokmi z kauzy poľovníckej chaty.

PS: Je to škandalózna nominácia

Nominácia Pavla Gašpara za šéfa SIS je podľa Progresívneho Slovenska škandalózna.

„Nemá na túto pozíciu žiadnu kvalifikáciu, ale o to ochotnejšie bude plniť priania Roberta Fica a jeho kumpánov - teda zabezpečenie beztrestnosti a prenasledovanie politických oponentov,“ vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

„SIS zároveň v očiach našich partnerov stratí akúkoľvek dôveryhodnosť. To je podstata tejto vlády. Kedykoľvek sú pripravení poškodiť aj záujmy Slovenska, ak tým čo i len trochu pomôžu sami sebe,“ dodal Šimečka.

Ministri súhlasia s návrhom na šéfa SIS

Členovia vlády schvaľujú nomináciu štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti (MS) Pavla Gašpara na post riaditeľa SIS. Považujú ho za schopného človeka, upozorňujú tiež na koaličnú dohodu a právo Smeru-SD nominovať šéfa tajných.

Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) je tiež presvedčený, že prezidentka SR Zuzana Čaputová nemá žiadny opodstatnený dôvod odmietnuť Gašparovo menovanie.

Poukazuje pritom na jeho skúsenosti, právnické vzdelanie i čistý register trestov. „Je to dobrá nominácia," uviedol Taraba.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) hodnotí Gašpara ako odborníka a pracovitého človeka.

„Je to správny človek na správnom mieste," ohodnotil jeho nomináciu.

Argumentuje nielen Gašparovým právnickým vzdelaním a manažérskymi zručnosťami, ale aj tým, že nemá žiadne väzby na vnútornú štruktúru SIS. Za problém nepovažuje ani to, že členom parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS je Gašparov otec, poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD). Nevidí v tom konflikt záujmov.

„Nebude (Tibor Gašpar) kontrolovať svojho syna, ale celú inštitúciu, navyše, nekontroluje sám, ale kontroluje celý výbor," zdôvodnil Susko.

I ministri vnútra a dopravy Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) vidia za Gašparom svedomitého a kvalifikovaného človeka.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 27. 12. 2023. Tibor Gašpar je najhorúcejším kandidátom na šéfa SIS:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.