Podobné ako olympiáda, ale s dopingom. Na budúci rok sa uskutoční prvé športové podujatie, ktoré podporuje jeho použitie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niečo ako olympiáda, ale s povoleným dopingom. Už na budúci rok sa uskutoční prvé športové podujatie na svete, ktoré doslova vyzýva na zvyšovanie výkonu podpornými látkami. Vyvoláva tak nielen etické otázky, ale aj polemiku o bezpečnosti a zdraví športovcov.

Na takzvaných vylepšených hrách budú môcť športovci pretekať pod vplyvom liekov či látok, ktoré zvyšujú výkonnosť a bežne sú zakázané. Riaditeľ hier už na svoj kontroverzný podnikateľský nápad dostal od investorov milióny dolárov.

„Pretvárame olympijské hry pre 21. storočie. Máme zaregistrovaných už vyše 400 športovcov,“ povedal Aron D'Souza, riaditeľ Enhanced Games.

Hry sa zamerajú na obmedzený počet individuálnych športov, ako sú atletika, plávanie, gymnastika či box. Ich hlavným cieľom bude podľa organizátorov prekonávanie svetových rekordov.

Prečítajte si tiež:

Účasť už potvrdil aj austrálsky plavec, svetový šampión a olympijský medailista James Magnussen. Odporcovia upozorňujú na pokazenie reputácie športovcov, zlý príklad pre deti a predovšetkým na zdravotné riziká. S nápadom dopingových hier sa nevie stotožniť ani náš olympijský šampión Matej Tóth.

„Keby sme si aj odmysleli nejaké filozofovanie o tom, či nastavenie rovnakých pravidiel aj nepravidiel je fair play, tak minimálne ten zdravotný aspekt, že tu vyzývame k tomu, aby ľudia išli do zdravotného rizika, aby prekonávali tie prirodzené hranice organizmu,“ povedal Matej Tóth, olympijský víťaz z Ria 2016. 

Organizátori hovoria, že športovci budú pod klinickým dohľadom. A že látky zvyšujúce výkonnosť, ak sa používajú zodpovedne, im umožnia dosiahnuť ich plný potenciál. Náš dopingový komisár to považuje za hazard so životom športovcov.

„Je to experiment na ľuďoch. Tam je vysoké zdravotné riziko, nemusí to byť iba zakázaná látka, ktorá je na dopingovej listine, ale sú tam rôzne kombinácie energetických nápojov so žuvacím tabakom, s liekmi proti zápalu a bolesti, existuje viacero spôsobov, ako si zničiť život,“ povedal dopingový komisár Pavel Malovič. 

Miesto konania hier ešte známe nie je. Uskutočniť by sa mali v polovici roka 2025.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Šport

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.