GALÉRIA+VIDEO: Muž, ktorý našiel zastreleného medveďa, prehovoril. Z čudného postupu neskrýva rozčarovanie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pytliak zrejme zastrelil v Západných Tatrách mladého medveďa. O otrasnom náleze informoval na sociálnej sieti ochranár Karol Kaliský. Na miesto privolal políciu aj pohotovosť Tatranského národného parku (TANAP).

Ako nám potvrdil samotný nálezca, mŕtve zviera objavil v stredu po 15.30 hod pod vrchom Baranec.

Rozčarovaný z prístupu

Kaliský v reakcii pre náš web priblížil chvíle, keď zviera našiel. „Na prvý pohľad bolo zrejmé, že ho neusmrtil iný medveď. Nemal totiž žiadne väčšie poranenia v oblasti krku a hlavy. Napadlo mi, že zrejme tak bol zastrelený.“

To sa potvrdilo po príchode policajtov a člena Správy TANAPU. „Medveď ležal na chrbte, po prevrátení na bok pracovníkom TANAPU už bolo vidno strelnú ranu, presne mierenú za lopatku. Následná kontrola detektorom kovov to tiež signalizovala.“

Kaliský priznal, že neskrýva rozčarovanie z postupu kompetentných.

„Pracovník Správy TANAPU s policajnou hliadkou, ktorá okolo siedmej hodiny večer striedala kolegov, čakali na enviropolíciu. Tá dorazila okolo deviatej hodiny. Namiesto zaistenia dôkazov však medveďa odovzdali Poľovnému združeniu Baranec,“ uzavrel.

Medveď mal štyri až päť rokov

Peter Dzurilla zo Správy TANAPU potvrdil, že k nálezu došlo mimo vlastného územia TANAPU v území, kde platí prvý stupeň územnej ochrany.

„Na mieste bol nájdený usmrtený jedinec medveďa hnedého so zrejmým strelným poranením. Z uvedeného dôvodu bol privolaný aj odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality,“ priblížil.

Dzurilla dodal, že šlo o mladého samca vo veku štyri až päť rokov s váhou približne 120-150 kilogramov.

Na miesto spolu s policajnou hliadkou privolali aj zoológa Správy TANAPU.

Vyšetrovanie pokračuje

Roman Hájek z Prezídia Policajného zboru pre TVNOVINY.sk priblížil, že oddelenie enviropolície vykonalo obhliadku miesta činu usmrteného medveďa hnedého v katastrálnom území obce Jamník.

„V tejto veci sa vedie vyšetrovanie pre podozrenie z trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov a trestného činu pytliactva.“

Podľa jeho slov vyšetrovaním predbežne zistili, že k usmrteniu medveďa došlo pravdepodobne strelnou zbraňou, pričom jednoznačný záver tejto domnienky by mala potvrdiť vykonávaná pitva.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.