Fico podpísaný Trestný zákon prezidentke doručil aj s listom. Navrhuje jej v ňom, čo by mala urobiť

Robert Fico.
Robert Fico. Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu (14. 2.) podpísal Trestný zákon. Následne ho doručili do Prezidentského paláca. Premiér zároveň poslal prezidentke Zuzane Čaputovej list, v ktorom navrhuje aj úpravu premlčacích lehôt, ich výšku navrhuje aj v závislosti od závažnosti trestného činu a trestných sadzieb, ktoré za skutky hrozia.

Informoval o tom tlačový a informačný odbor vlády.

„Plne rešpektujem vaše ústavné právo vrátiť Národnej rade (NR) SR zákon s pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona. Pokiaľ sa ho rozhodnete využiť, dovoľujem si vám navrhnúť konkrétne legislatívne riešenie dĺžky premlčacej doby pri násilných trestných činoch," uviedol Fico v liste.

Prečítajte si tiež:

Prípadne nájdu iné riešenie 

Ak prezidentka predloží Trestný zákon spolu s pripomienkami, ktoré navrhol Fico, vláda odporučí poslancom, aby sa s nimi stotožnili pri prípadnom opätovnom hlasovaní o vrátenom zákone.

„V prípade, žeby ste sa rozhodli ísť nad rámec navrhovanej pripomienky, vláda SR nájde v blízkej budúcnosti v spolupráci s NR SR iné legislatívne riešenie dĺžky premlčacej doby pri násilných trestných činoch," priblížil premiér.

Zároveň podotkol, že dĺžka premlčacej doby pri násilných trestných činoch je pre vládu „výsostne odborná téma a nepredstavuje podstatu schválenej novelizácie Trestného zákona".

Novelu Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti schválili poslanci Národnej rady SR minulý týždeň.

Legislatíva počíta so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Má takisto dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Krik, slzy, svedectvá a takmer aj osobné konflikty. Toto všetko sprevádzalo prijímanie novely Trestného zákona:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.