Prezidentka o vymenovaní šéfa SIS môže rozhodovať aj mesiace. Reagovala na odkaz od Fica

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila k tomu, že vláda v stredu (14. 2.) odsúhlasila nomináciu Pavla Gašpara na riaditeľa tajnej služby. Riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) na základe návrhu vlády vymenúva prezident. Prezidentka vyhlásila, že jej rozhodovanie, či Gašpara vymenuje, môže trvať aj mesiace.

„Predovšetkým chcem povedať, že je to pre mňa nová informácia, podobne ako pre všetkých z vás, že v stredu vláda rozhodla o návrhu kandidáta na post šéfa SIS. Niektoré médiá sa pýtali, či o tom so mnou niekto hovoril. Nehovoril. Bola to pre mňa rovnako nová informácia,“ podotkla hlava štátu.

Nominácia ju prekvapila 

Prezidentka netají, že ju táto nominácia prekvapila. Tvrdí, že pokiaľ ide o osobu Pavla Gašpara, jedna vec sú jej osobné názory a úplne iná vec je výkon menovacích právomocí. Musí pritom zvažovať úplne iné kritériá, so všetkým sa oboznámiť a aj preto sa domnieva, že je dlhší čas na rozhodovanie na mieste.

„To meno je pre mňa známe niekoľko hodín. Tak, ako som povedala, nečakala som, že to bude práve toto meno. Momentálne sa zaoberám úplne inými úlohami. To, či sú tam splnené napríklad zákonné náležitosti alebo ďalšie náležitosti, je vecou podrobnejšej analýzy,“ uviedla Čaputová.

Prečítajte si tiež:

Odkaz od Fica

Dodala, že vníma aj odkaz od premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

„Chcem povedať, že som zaznamenala včerajší odkaz premiéra Fica, že ak je to pre mňa ťažké bremeno, tak ho zo mňa snímu. Teda to znamená, že zrejme by odobrali kompetenciu hlavy štátu menovať šéfa SIS,“ povedala Čaputová.

V tejto súvislosti skonštatovala, že to bolo zrejme veľké bremeno aj pre vládu, keďže si dali takmer štyri mesiace na to, aby nejakého kandidáta navrhli.

„Asi to súvisí s tým, že SIS je v dobrých rukách, v profesionálnych rukách, čo mimochodom konštatoval aj premiér Fico. Takže nevidím dôvod sa ponáhľať pri tak dôležitom a zodpovednom rozhodnutí, ako je výber šéfa SIS,“ podotkla Čaputová.

Ak by koalícia zákonom zmenila to, kto menuje šéfa SIS, podľa prezidentky by to bolo v kolízii s ústavou. „Pretože v zmysle našej ústavy má hlava štátu výlučné menovacie právomoci, pokiaľ ide o vyšších štátnych úradníkov,“ podotkla prezidentka.

Zopakovala, že na rozhodnutie má čas. Nevidí dôvod na to, aby reagovala zo dňa na deň, alebo sa s tým ponáhľala. Na otázku, či bude jej rozhodovanie trvať dni alebo mesiace, prezidentka odpovedala, že možné je všetko.

Pozrite si aj súvisiacu reportáž: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.