Železnice dnes vypravili nové vysokokapacitné dvojposchodové vlaky. Jazdiť majú na najvyťaženejších trasách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Železnice vo štvrtok vypravili nové vysokokapacitné dvojposchodové vlaky za 77-tisíc eur. Jazdiť majú na najvyťaženejších trasách. Moderný regionálny rýchlik odvezie toľko cestujúcich ako veľké dopravné lietadlo. My sme sa v jednom z nich odviezli aj s prvými cestujúcimi.

Z Nových Zámkov vo štvrtok vypravili prvý vlak presne v čase 11.11 h. „Kapacita je porovnateľná s veľkým dopravným lietadlom, je to viac ako 600 cestujúcich na sedenie,“ priblížil generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.

„Čo je najvýraznejší rozdiel, je inštalácia sedačiek prvej triedy. Nebýva to zvykom,“ doplnil Martin Halmo, obchodný riaditeľ spoločnosti Stadler. Takéto sedačky sú štandardom na dlhých trasách, nie v regionálnych rýchlikoch.

Ako uviedla štátna tajomníčka ministerstva dopravy Denisa Žiláková, vlaky sú elektrické, plne klimatizované, majú wifi a miesta pre bicykle alebo kočíky. Súčasťou toaliet sú tak napríklad aj prebaľovacie pulty.

Prečítajte si tiež:

Tieto dvojpodlažné vlaky budú na Slovensku jazdiť tri. A to na trase Bratislava - Nové Zámky a Bratislava - Trenčín. „Následne, keď dôjde k upgradu trate do Žiliny, tak v pláne je, aby tieto vlaky zachádzali až do Žiliny,“ predostrel plány Helexa.

Nové vlaky môžu ísť rýchlosťou až 160 kilometrov za hodinu. Slovensko dokopy nakúpilo štyri takéto súpravy. Financovali ich z eurofondov. Štvrtý vlak by mal začať jazdiť neskôr, do novembra tohto roka. Počas skúšobnej jazdy mal totiž nehodu a musia ho opraviť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.