V Púchove musia zlikvidovať desiatky stromov, medzi nimi aj veľké a zdravé. Miestni aktivisti sa búria

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chcú zlikvidovať desiatky stromov, medzi nimi aj veľké a zdravé. Ukázalo sa, že sú to invázne druhy, a tie má mesto povinnosť odstrániť. Proti zámeru púchovskej samosprávy sa však zdvihla vlna odporu. Na stromy si obyvatelia totiž zvykli.

V Púchove nedávno odborníci zmapovali všetky dreviny v meste. Zistili, že tu rastie aj javorovec jaseňolistý, ktorý je zaradený medzi invazívne druhy. „Na základe vyhlášky, ktorá je účinná od roku 2020, vyplynula povinnosť jeho následného výrubu,“ povedala Katarína Heneková, primátorka Púchova. 

Podľa Ivany Labudíkovej, pracovníčky Správy CHKO Strážovské vrchy, sú veľmi rýchlo rastúce, veľmi dobre sa šíriace, a tak potláčajú naše pôvodné druhy a narúšajú naše spoločenstvá.

Prečítajte si tiež:

Spíliť by mali takmer 80 stromov. Narazili však na odpor miestnych aktivistov. „Ľudia tu stratia ochladzovací efekt toho stromu, čistenie vzduchu, produkciu kyslíka, stratia zadržiavanie vody. My by sme si každý strom mali vážiť dvojnásobne, máme ťažkú chemickú výrobu a naozaj mesto je tým zaťažené,“ hovorí Michal Bizoň, miestny aktivista. 

Podľa Labudíkovej však negatívny vplyv prevažuje nad pozitívnym. 

Aktivisti teraz plánujú zaslať podnet na Ministerstvo životného prostredia SR. Zákon je však striktný a mesto je povinné ho dodržiavať. Za invázne druhy nie je mesto povinné ani vysadiť náhradnú zeleň. Napriek tomu to vraj urobia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.