Zubári tvrdia, že od štátu dostanú málo peňazí. Varujú, že budú musieť dvíhať ceny pre pacientov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ministerstvo zdravotníctva rozdelilo peniaze do jednotlivých zdravotníckych odvetví. Špecialisti by mali dostať o šesť percent viac ako vlani, ale podľa komory zubárov to nestačí. Tvrdia, že zubná starostlivosť je preto ohrozená.

Zubári upozorňujú na viacero problémov. Prvým sú spomínané peniaze, ktoré budú tento rok dostávať od zdravotných poisťovní. Zubári tvrdia, že z nich  nevedia zabezpečiť svoje platy, materiál a energie. Už dopredu preto avizujú, že ak ministerstvo platby nenavýši, budú nútení zvyšovať ceny pre pacientov.

Prečítajte si tiež:

To môže spôsobiť ďalšie problémy. Vyššie sumy za zubné ošetrenie môžu ohroziť dostupnosť najmä v regiónoch, kde si už teraz pacienti zubára nemôžu dovoliť.

Do hry vstupuje aj ďalší aspekt, a to vysoký vek zubných lekárov. Až štvrtina je totiž už v dôchodkovom veku. Ak by sa stalo, že pre vyššie ceny stratia pacientov, zubári by museli ambulancie zatvoriť. Najväčšie problémy by to spôsobilo v Banskej Bystrici, Trenčíne a Nitre, kde majú najviac zubárov starších ako 60 rokov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.