O Banke lásky v Banskej Štiavnici sa dozvedeli milióny ľudí po celom svete. Zviditeľnil ju článok v amerických novinách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Neskrývajú nadšenie. O Banke lásky v Banskej Štiavnici sa dozvedeli milióny ľudí po celom svete. Zviditeľnil ju článok v amerických novinách New York Times.

Banka lásky ukrýva vernú kópiu rukopisu najdlhšej ľúbostnej básne na svete. Sládkovič ju venoval svojej milovanej Maríne.

V unikátnom trezore lásky je stotisíc schránok, kde si zaľúbenci môžu uchovať svoje symboly šťastia a lásky.

Vlani 18. marca však z Banky lásky vyšľahli plamene. Trezor lásky oheň, našťastie, ušetril, zničil však celý interiér. Zhorela aj obývačka, kde Marína prežila dlhé roky. Zo zhoreniska vyniesli 400 ton sutiny.

O Banke lásky tento týždeň napísali v najväčších metropolitných novinách Spojených štátov. Článok sa objavil dokonca na titulnej strane denníka, ktorý má desiatky miliónov čitateľov po celom svete.

Prečítajte si tiež:

„Boli sme nadšení a veľmi sa tešíme. Volal mi kolega, že sme na titulke New York Times, to je veľká vec. Nielen pre Banku lásky, ale pre Banskú Štiavnicu aj celé Slovensko,“ povedal Igor Brossmann, spolumajiteľ Banky lásky. 

O Banskej Štiavnici tam naposledy písali pred 30 rokmi, keď ju zapísali do zoznamu UNESCO. Teraz je to o inom. „Titulok znel, že zachráňme jedinú Banku lásky na svete. A je tam aj výzva do celého sveta, ak by chceli prispieť,“ opísal Brossmann.

Igor Brossmann sa dostal k novinám na letisku vo Schwechate. Od uverejnenia článku na Valentína nestíha vybavovať telefonáty a odpovedať na e-maily: „Z New Yorku nám volali, z Madridu, zo Škótska, bolo to v Singapure, tam máme zaujímavú fanúšikovskú skupinu, takže myslím, že na celom svete to zaregistrovali a veľmi sa z toho teším.“

Banku lásky chcú obnoviť a opäť sprístupniť zaľúbencom do dvoch až troch rokov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.