Tri silné policajné príbehy: Riskovali svoje životy, aby zachránili cudzie

Ocenení policajti.
Zdroj: TV Markíza

V Trnave si prevzali čestné odznaky a medaily.

Boli mimo služby, no riskovali svoj život, aby zachránili cudzí. V Trnave sa stretli policajní hrdinovia z celého Slovenska. Prevzali si čestné odznaky a medaily za službu v policajnom zbore. Niektorí z nich sa ocitli na prahu života a smrti. Ocenenia si prevzalo 43 policajtov, reportér Roman Ruttkay vyzdvihol troch z nich.

Smrť na diaľnici

Roderik Kadlieček z policajného prezídia vlani 23. decembra smeroval s autom za rodičmi. Na diaľnici blízko Senca zbadal vodiča, ktorý zastavoval vozidlá. Na aute mal zrejme poruchu. Muž zákona, aj keď už bol v civile, sa rozhodol mu pomôcť. To však ešte netušil čo sa stane - oboch zachytila dodávka. „Pána usmrtil a mne spôsobil ťažkú ujmu na zdraví," spomína si ocenený policajt.

Po nehode bol desať dní v umelom spánku. Keď sa prebral, nevedel sa ani pohnúť. „Mal som zlomené v tele úplne všetko, čo sa dalo. Chrbticu, štyri stavce všetky rebrá ruku, nohu, rozdrvenú čeľusť, odtrhnutú slezinu, potrhané črevá, prepichnuté pľúca," popísal zranenia.

Do práce nastúpil po ôsmich mesiacoch. Aj keď bol na prahu smrti, spravil by to vraj znova. „Bez zaváhania. Neuvažoval som nad tým, či sa mi môže niečo stať alebo aké by to mohlo mať následky. Išiel som s tým, že ak treba pomôcť, tak pôjdem do toho," dodal Roderik Kadlieček.

Topiaci sa chlapec

Prešovský policajt Štefan Jurko bol cez prázdniny s manželkou a synom na dovolenke v Chorvátsku. Plával v mori, keď zbadal ako sa topí šesťročný chlapec z Maďarska. Jeho otec mu nevedel pomôcť, pretože dostal do nohy kŕč. „Priplával som, zobral Bendeguza, ktorého som chytil pod ľavé rameno a pomaly som s ním začal plávať k brehu," hovorí o udalosti so šťastným koncom ocenený Štefan Jurko. Dodal, že rodičia mu za záchranu života ich syna ďakovali so slzami v očiach.

Pomoc chorým ďeťom

Ocenenie dostal aj Martin Mušinský, ktorý pracuje na polícii Košice- Šaca. Ako deväťročný odpadol v škole. V nemocnici mu urobili všetky vyšetrenia. Diagnóza znela - leukémia. Prognózy lekárov neboli priaznivé, Martin sa však nevzdal a zabojoval. Liečba trvala päť rokov.

Dnes je už zdravý a popri práci sa venuje deťom s onkologickým ochorením. Organizuje pre nich tábory a navštevuje ich v nemocnici. „Človek si možno viacej váži svoj život a svoje zdravie a potom to prenáša aj na druhých ľudí. Snaží sa ich trošku motivovať do toho života," povedal nám ocenený Martin Mušinský.

Policajti dokázali, že pomáhajú ľuďom nielen keď sú v uniforme ,ale aj bez nej. A aj to, ich napĺňa.


TRNAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme TT

Dôležité udalosti