Zábava, no hlavne tvrdá drina. Lukáš so slávnou tanečnou školou vyhral karneval v Riu de Janeiro (rozhovor)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Z turistu až na účastníka víťaznej školy. Slovák Lukáš Chovan (23) sa stal jedným z tanečníkov slávneho karnevalového sprievodu v Riu de Janeiro. Hovorí, že má za sebou mesiace tvrdej driny a potu, no stálo to za to. Mladý cestovateľ, ktorý precestoval už 46 krajín sveta, považuje svoje účinkovanie na najslávnejšom karnevale sveta za najlepší zážitok svojho života.

Lukáš sa po svete túla už od svojich 16 rokov. Záľubu v spoznávaní iných krajín v sebe objavil počas strednej školy. Okrem rôznych metropol Európy strávil deväť mesiacov na cestách po Ázii a po maturite sa dokonca odsťahoval na Azory, kde žil približne tri roky. Jeho túlavé topánky sa však ani tam nezastavili. Rozhodol sa splniť si sen a navštíviť Rio de Janeiro v čase slávneho karnevalu. 

Spomína, že jeho prvý kontakt s brazílskou metropolou vo februári 2023 nebol najlepší: „Prvý deň som Rio neznášal. Bolo to tu pre mňa veľmi chaotické oproti Európe.“ Podľa jeho slov mu vtedy prebleslo hlavou, že v tomto meste by žiť nechcel.

Výlet ho však napokon očaril a o niekoľko týždňov neskôr sa rozhodol Riu de Janeiro predsa len dať šancu: „Keďže pracujem v cestovnom ruchu na diaľku, mohol som to robiť z ktorejkoľvek krajiny.“ A tak sa sem v apríli 2023 presťahoval.

Prečítajte si tiež:

Od lekcií samby až po školu

Karneval ho inšpiroval k tomu, aby čas strávený v meste samby venoval výučbe tanca. „Karneval, tanec a Rio idú k sebe, tak som si povedal, že sa naučím aspoň nejaké základné kroky. Bral som to iba ako nové hobby,“ spomína Lukáš. Napriek tomu, že sa v minulosti venoval show dance, samba bola pre neho úplne novým pohybom. 

Našiel si tanečné štúdio, kde si objednal niekoľko lekcií. Vedúca tanečného štúdia v ňom videla potenciál, a preto mu po pár stretnutiach navrhla, že ak by mal záujem, môže sa stať súčasťou sprievodu na karnevale. „A to aj napriek tomu, že drvivá väčšina tanečníkov sú len Brazílčania,“ povedal s tým, že ho jej ponuka vtedy prekvapila, no zároveň nadchla.

V sprievode na karnevale účastníci tancujú ako súčasť profesionálnych škôl. Preto ak chce niekto na podujatí vystupovať, pridá sa k jednej z nich. Jeho lektorka mu dala na výber z troch, pričom tú, ktorú si napokon vybral – Viradouro – bola podľa jej slov najlepšia: „Potom povedala, že mám prísť v októbri a začne sa tréning.“ A presne to aj urobil. 

Škola, ktorej súčasťou sa stal, sa nachádza v meste Niterói, ktoré patrí do aglomerácie Ria de Janeiro. „Právo trénovať v tej škole dosiaľ mávali len ľudia z miestnej komunity. Prvé tréningy som bol preto trochu odrezaný,“ spomína Lukáš.

Postupom času sa mu však podarilo, aj vďaka tvrdému tréningu, prepracovať a dostať sa nielen medzi členov, ale dokonca, ako hovorí, až „úplne dopredu školy k známym miestnym osobnostiam“.

Tvrdá drina

Mnohí o karnevale uvažujeme ako o zábave. No pre tých, ktorí v rámci neho vystupujú a chcú vyhrať, to je vážny súboj a navyše udalosť, ktorú sledujú desiatky miliónov Brazílčanov, ale aj ľudí z iných kútov sveta. Ide tu o poriadne vysoké finančné výhry aj prestíž tanečných škôl. Podľa jeho slov sa dá školy, ktoré účinkujú v sprievode, zoradiť od tých viac benevolentných, ktoré od účastníkov nevyžadujú ani tanečné zručnosti a nesiahajú na víťazné miesta, až po tie najviac profesionálne, ktoré vyžadujú tvrdú prípravu a skutočný tanec.

„Moja škola je veľmi prísna. Musíme na tréningy chodiť načas, nikto nesmel byť pod vplyvom alkoholu a aj napriek tomu, že sme si to užívali, príprava musela byť poctivá. Ak niekto nedodržiava pravidlá, vyhodia ho,“ opísal podmienky. Lektori navyše dbali nielen na to, aby mali dobrú techniku tanca, ale tiež na to, aby z neho išla emócia. Na skúškach dostávali tiež texty piesní a tie sa museli učiť, aby v rámci sprievodu aj spievali, čo je tiež v snahe o výhru veľmi dôležité.

Takto vyzerá nácvik školy:

Denné tréningy tanečníkov zbližujú. Mladý Slovák spomína, že za pár mesiacov sa z „gringa“ (označenie anglicky hovoriacej osoby v Južnej Amerike, pozn. red.) stal ich priateľ a škola Viradouro je preňho ako druhá rodina. Miestni sú podľa jeho slov celkovo priateľskí. „Brazílčania sú veľmi otvorení ľudia, boli vždy veľmi nápomocní a človek si s nimi neskutočne dokáže rozumieť,“ opisuje zážitky posledných mesiacov.

Kilometrový sprievod

Podľa slov Lukáša je náročná nielen príprava, ale hlavne samotný deň D. Ten po vypätí síl absolvoval dokonca s horúčkou dengue, ktorou sa nakazil pár dní pred karnevalom.

Celá cesta sprievodu má 700 metrov. „S tým, že reálne začínaš ešte mimo sambodronu (označenie miesta, kde prebieha prehliadka, pozn. red.), teda v zákulisí, kde už tancuješ. Takže to má asi kilometer, keď bez prestávky tancuješ a spievaš, držíš výraz, je to neskutočne náročné,“ tvrdí.  

Dodáva, že počas vystúpenia sa nemožno ani nijako posilniť. „Nemôžeš piť ani jesť, ani si oddýchnuť. Je to súťaž. Veľmi vážna súťaž, kde ide o milióny,“ vysvetľuje. Hovorí, že preto počas sprievodu dochádza k mnohým nehodám: „Veľa ľudí padá z vozov, odpadávajú tam alebo to inak nezvládnu, psychicky alebo fyzicky.“

Školy sa počas sprievodu predbiehajú nielen vo výkonoch, ale tiež v tom, kto bude mať krajší voz či lepšie a krajšie kostýmy: „Čím lepšia škola, tým drahšie kostýmy a lepší voz.“ Lukáš zaplatil za svoj kostým až 900 eur.

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov

​Po odtancovaní v sprievode čakajú všetky školy na slávnostné vyhlásenie výsledkov. To prebieha o pár dní neskôr, každoročne na popolcovú stredu. Dvanásť zúčastnených škôl netrpezlivo čaká na to, ako sa umiestnili.

Zástupcovia všetkých škôl sa zhromaždili na jednom mieste, v meste samby, kde sa nachádzajú kasárne všetkých dvanástich škôl, v ktorých pripravovali svoje vozy i kostýmy. Išlo o stovky ľudí. Na víťaza čaká každoročne nielen prestížne ocenenie, ale tiež spomínaná vysoká finančná odmena.

Výhercov oceňujú v rámci deviatich kategórií. Vyhlasovanie prebieha verejne, vysielané je dokonca aj v televízii. Jednotlivé školy pri vyhlasovaní výsledkov pripravujú tiež vlastné stretnutia, kde výsledky vo svojich školách sledujú na plazmových obrazovkách. Tu už môžu prísť všetci účastníci aj ľudia zvonku.

Obálky s výsledkami, ktoré vyhodnocovalo 36 porotcov, priváža na miesto vyhlásenia v meste samby obrnené auto. „Vyzerá podobne ako vozidlá, ktorými prevážajú peniaze z banky, zároveň ide s eskortou policajtov,“ opísal Lukáš.

Následne sa čítajú v každej kategórii výsledky. Niekedy ide pri hodnotení o desatiny bodov. Napätie sa na mieste dá krájať.

Vyhlásenie tohtoročných konečných výsledkov pre Lukáša znamenalo šok a ako sám povedal, emócie, ktoré sa nedajú opísať. Jeho škola Viradouro zvíťazila. „Získali sme veľký pohár, obrovskú prestíž a škola aj milióny na účet,“ neskrýva radosť.

Po vyhlásení výsledkov nasledovala obrovská oslava. „Bolo to totálne šialenstvo. Oslavovať chcelo celé Niterói,“ uviedol s tým, že na ulici pred školu sa počas večera zhromaždili tisíce ľudí, ktorí spolu s tanečníkmi zo sprievodu oslavovali, grilovali a zabávali sa.

Pre Lukáša to však ešte nie je koniec. Tým, že sa stali víťaznou školou, ich počas najbližšieho víkendu čaká vyvrcholenie celého karnevalu, ktorým je exhibícia: „Tá je oficiálnym ukončením karnevalu, už bez rozhodcov.“

Otvorená budúcnosť

Mesiace príprav, ktoré zahŕňali tréningy päťkrát týždenne, Lukáš neľutuje: „Bol to pre mňa dosiaľ najkrajší zážitok môjho života. Ťažko sa to opisuje slovami, je to niečo neuveriteľné.“ Aktuálne sa cíti veľmi unavený a chce si aj trochu oddýchnuť a tiež zotaviť sa z dengue.

Plány na ďalšie mesiace zatiaľ nemá. Hovorí, že nevylučuje účasť v sprievode aj na budúci rok: „Uvidíme, ako sa mi bude páčiť téma, bude to spontánne rozhodnutie, nechávam to otvorené.“

Jeho škola po skončení karnevalu však ihneď začína s prípravou na rok 2025. „Každá časť prípravy sa odohráva v inom období a má ju na starosti niekto iný. Tí, ktorí vymýšľajú tému a kostýmy, začínajú už teraz. Náš čas, teda čas tanečníkov, príde opäť na jeseň,“ uzavrel Lukáš. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.