Pred pár rokmi Doľany takmer spláchla blesková povodeň, ale priehradu odmietajú

Plán priehrady v obci Doľany.
Zdroj: TV Markíza

Vášnivá debata sa rozprúdila na diskusii s investormi.

Vodnú priehradu nad obcou nechcú. Vodohospodári chcú nad obcou pri Pezinku v blízkosti domov postaviť niekoľkometrovú vodnú nádrž. Obyvatelia sa však búria a hovoria o časovanej bombe. Posledné slovo bude mať obec.

Za dve hodiny búrka zmenila Doľany pred siedmimi rokmi na nepoznanie. Z malého potoka sa stala dravá rieka a rozbúrená voda brala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste. Aby sa podobné scenáre už v dedine nezopakovali, požiadali Doľany o protipovodňové opatrenia vodohospodárov. A tí našli riešenie - postaviť nad obcou priehradu.

Vodohospodári prišli svoj zámer odprezentovať do miestneho kultúrneho domu. Hneď potom sa spustila niekoľkohodinová diskusia. Zámer vybudovať nad obcou polonapustenú priehradu narazil na odpor väčšiny miestnych. Obávajú sa poškodenia prírody a nepáči sa im, že by niekoľkometrovú vodnú nádrž mali hneď za svojimi domami.

Autori priehrady ale takéto scenáre odmietajú a tvrdia, že sa ľudia nemajú čoho obávať. „Je navrhnutá s obrovskou bezpečnosťou, čiže stabilita hrádzí je prepočítaná a skontrolovaná geológmi," vysvetlil projektant Miloš Kedrovič.

Zdroj: Reflex

Väčšinu Doľančanov ale tieto argumenty nepresvedčili. Namiesto veľkej priehrady by radšej privítali niekoľko suchých poldrov, teda prírodných nádrží, ktoré by sa naplnili iba dažďom. Jeden z miestnych, Ľubor Lazar, chce prípadne iné opatrenia, aby voda neprišla rýchlo do dediny.

Podľa Kedroviča suché poldre robili pred 15 rokmi a ukázalo sa, že majú veľa nevýhod v suchých údoliach.

Starosta aj vodohospodári však upokojujú, že nič nie je ešte definitívne. „Uvítali sme to, že niečo sa ide robiť. Ale vysvetlili nám to, čo tu už stokrát odznelo. Toto je len prípravná fáza," tvrdí starosta obce Doľany Jozef Mruškovič.

„SVP, š.p., sa bude touto úlohou ďalej zaoberať a po posúdení všetkých kladných a aj negatívnych dopadov sa rozhodne, aký spôsob protipovodňovej ochrany navrhne," vysvetlil Marian Bocak z SVP.

Celý projekt ešte bude musieť schváliť obec. V akej podobe tak urobí, ešte nevedno. No až potom môžu vodohospodári žiadať o peniaze z eurofondov.


DOĽANY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Malé karpaty

Dôležité udalosti