Slováci radšej bývajú vo vlastnom. Dokedy si to budú môcť dovoliť?

Slováci radšej bývajú vo vlastnom. Dokedy si to budú môcť dovoliť?
Zdroj: Grape

Priemerná cena bývania sa aktuálne nachádza na úrovni 2433 eur za meter štvorcový. Cenotvorbu a dostupnosť bývania však komplikuje aj legislatíva. Odborníci sa počas diskusie Vizionári zhodli na tom, že pokiaľ procesy povoľovania výstavby nebudú jednoduchšie, situácia sa tak skoro nezmení.

Ako to aktuálne vyzerá na trhu s nehnuteľnosťami? Ceny novostavieb podľa Zuzany Kanalovej z oddelenia financovania nehnuteľností VÚB banky nepoklesli takmer vôbec, dopyt je stabilný a nižší, ale nezastavil sa. Problémom je však dostupnosť bývania, ktorá má spolu s ďalšími faktormi výrazný vplyv na cenotvorbu nehnuteľností.

„Z hľadiska počtu bytov na 1000 obyvateľov sme na tom najhoršie z celej EÚ. U nás je veľmi málo bytov a aj to ovplyvňuje nepriaznivé nastavenie reálnej ceny voči kúpyschopnosti obyvateľstva,“ vysvetľuje situáciu na realitnom trhu generálna riaditeľka sekcie bytovej politiky a mestského rozvoja Ministerstva dopravy SR Ladislava Cengelová s tým, že štát by mal podľa nej vytvoriť reálnu ponuku nájomného bývania.

Prečítajte si tiež:

Radšej priplatíme na hypotéke ako na nájomnom

Na Slovensku je však nájomné bývanie stále v menšej obľube ako vlastníctvo nehnuteľnosti. „Asi 90 % ľudí býva a aj chce bývať vo vlastnom,“ potvrdil Filip Matovič z ITB Development s tým, že Slováci radšej priplatia na hypotéke ako na nájomnom. Vlastniť svoje bývanie sa však stáva čoraz väčším luxusom a je otázne, dokedy si to slovenské domácnosti budú môcť dovoliť.

Situáciu totiž komplikuje aj stavebný zákon, počet vydaných stavebných povolení klesol o 20 %. „Naše povoľovacie procesy sú pomalé. Ak chce štát podporiť bývanie, mal by zlepšiť situáciu pre stavebníkov. Na Slovensku zatiaľ neexistuje ani dopyt zo strany dlhodobých investorov v otázke nájomného bývania,“ uviedol Juraj Nevolník, Managing Director Penta Real Estate Slovensko.

Nedostatky v dostupnosti bývania si uvedomujú aj samosprávy, situácia sa ale za posledné roky mení. „Na pôde Únie miest Slovenska vznikla pracovná skupina, ktorá sa zlou dostupnosťou bývania zaoberá. Verím však, že s novým stavebným zákonom sa výstavba nehnuteľností zrýchli a príde tak aj lepšie obdobie,“ dodala námestníčka primátora hlavného mesta Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová.

Prečítajte si tiež:

Príde zmena s novým stavebným zákonom?

Nový stavebný zákon by mal do platnosti vstúpiť v roku 2025. Analytici dúfajú, že situáciu na trhu nehnuteľností ovplyvní pozitívnym smerom. „Ceny nehnuteľností ovplyvňuje najmä legislatíva. Pokiaľ tento proces nebude jednoduchší, tak bude, bohužiaľ, aj naďalej kriviť ceny bytov a domov,“ dodal Michal Torous, Real Estate Manager WEM Private Fund.

Prehľadná a jasná legislatíva môže len pomôcť, Slovensko je však málo urbanizovaná krajina a ešte minimálne 30 rokov budeme dobiehať trend západnej Európy. „Predpokladáme, že sa zrýchli migrácia do väčších miest a tlak na rast cien bude tak v týchto mestách čoraz vyšší,“ dodal Nevolník.

Cengelová vyjadrila za Ministerstvo dopravy SR chuť štátu meniť veci k lepšiemu, meniť psychológiu obyvateľov v obľube nájomného bývania a podporiť jeho dostupnosť. „Absolútnym ťahúňom je súkromný sektor, úlohou verejnej sféry je podľa možností vytvárať stabilné prostredie,“ uzavrela.

Pozrite si záznam diskusie:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vizionári

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.