Ak si potrebujete vybaviť nové doklady, poponáhľajte sa. Už o pár týždňov si za ne poriadne priplatíte

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Klientske centrá berieme opäť útokom a nápor môže byť v najbližších dňoch ešte väčší. Ľudia si jednak začínajú vybavovať pasy na letnú sezónu, no súvisí to aj so zdražovaním poplatkov. Už od apríla pôjdu takmer všetky správne poplatky výrazne hore. Zaplatíme viac za pasy, občianske preukazy, registráciu áut aj za rôzne administratívne úkony na úradoch.

Len prednedávnom ľudia okupovali klientske centrá preto, aby si vymenili staré ružové vodičáky, Teraz prichádza ďalší nápor. Ministerstva vnútra v týchto dňoch eviduje zvýšený záujem o vydanie cestovných pasov. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je počet žiadostí vyšší o viac ako 60 percent.

„Dôvod o zvýšený záujem môže byť blížiaca sa dovolenková sezóna, ale aj zvyšovanie správnych poplatkov od apríla,“ vysvetľuje hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.

Ak si totiž doklady vybavíte do konca marca, môžete ušetriť. Poplatok za vydanie pasu stúpne zo súčasných 33 eur na 50 a hore idú aj detské pasy. Priplatíte si aj za občianske preukazy, zbrojný preukaz a rovnako za vydanie vodičského preukazu. Zdražejú aj poplatky za vydanie tabuliek s evidenčným číslom. Keďže potrebujete dve, zaplatíte rovných 50 eur.

Prečítajte si tiež:

Priplatia si aj podnikatelia

Nie sú to len poplatky za doklady, od apríla idú hore ďalšie stovky poplatkov, ktoré od vás úrady vyžadujú pri rôznych úkonoch. Viac zaplatíte na matrike, napríklad za zmenu mena alebo priezviska si pripravte namiesto 100 až 140 eur. Drahšie to bude aj na katastri, správny poplatok za návrh na vklad stúpne z 33 na 50 eur.

Vyššie ceny na úradoch pocítia aj podnikatelia. Hore idú v podstate všetky poplatky za administratívne úkony. O 40 percent stúpne poplatok za vydanie osvedčenia na živnosť či za zápis do obchodného registra. A v neposlednom rade zdražejú aj súdne poplatky.

„Úprava poplatkov je jedno z konsolidačných opatrení, ktorého cieľom je zreálniť výšku nákladov, ktoré majú jednotlivé inštitúcie, a ktoré poskytujú služby pre občanov,“ tvrdí Pavol Kirinovič, hovorca ministerstva financií.

Rezort zdôvodňuje zdražovanie aj tým, že drvivá väčšina správnych poplatkov sa nemenila roky a nezohľadňovali ani stúpajúcu infláciu. Štát očakáva, že cez tieto zvýšené poplatky vyberie od ľudí do štátnej kasy o približne 50 miliónov eur viac.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.