V Trenčíne rozbíjali torzo do betónu zaliateho súsošia zo Štefánikovho pamätníka. Samotnú sochu chceli komunisti roztaviť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Torzo súsošia zaliate do betónu zo Štefánikovho pamätníka v piatok rozbíjali na nádvorí Trenčianskeho múzea. Pred rekonštrukciou budovy ho chcú bezpečne uložiť. Do betónového sarkofágu ho zaliali komunisti, ktorí pod rúškom tmy v apríli 1953 nariadili zbúrať pamätník. Bagrom strhli monumentálne súsošie a rozbili ho na drobné kúsky.

Poškodené busty legionárov a slovenskej rodiny vysekávali zbíjačkami. „Predmety, ktoré tu sú umiestnené, tu pravdepodobne ležali a nejakým rozhodnutím múzea došlo k zliatiu do betónového podstavca. A takto to bolo desiatky rokov,“ vysvetľuje historik Vladimír Pinďák.

Štefánikov pamätník vyrobil český sochár Jozef Pospíšil. Súsošie bolo vysoké osem metrov. Štefánik bol odliaty z bronzu.

„Samotná socha mala ísť do zberných surovín, následne mala byť roztavená, čo prišlo ľúto vedúcemu vtedajšieho kovošrotu,“ opisuje historik. Pán Hrnčiar pochádzal z Mníchovej Lehoty. Opil strážnika a Štefánikovú hlavu zobral. V tom čase to bol doslova hrdinský čin. „Odniesol ju domov, kde ju schoval v studni,“ dodal Pinďák.

Ako hovorí riaditeľ Štátneho archívu v Trenčíne Peter Brindza, podnet na postavenie sochy vzišiel zo Štefánikovej spoločnosti, ktorá bola založená v Trenčíne už 12 rokov po smrti Milana Rastislava Štefánika.

Prečítajte si tiež:

Na monument osadili repliku

Sochu vyrobili pri príležitosti 20. výročia vzniku republiky v roku 1938, no odhalili ju až rok po druhej svetovej vojne. „Vydržala len veľmi krátko, do roku 1953, kedy bola za jednu noc odstránená komunistickým režimom,“ pokračuje Brindza.

Na mieste, kde kedysi stál pamätník Milana Rastislava Štefánika, je dnes fontána, no o pár metrov ďalej je presná kópia torza bronzovej sochy nášho velikána. Na znovuobjavenie čakala Štefániková busta do Nežnej revolúcie. Mesto Trenčín ju od pána Hrnčiara kúpilo a začal sa proces, ako ju prezentovať na verejnosti.

„Dostal som do ateliéru originálnu bustu a spravil repliku, čiže presnú kópiu. Stiahol som z toho formu a dal odliať bronzovú repliku. Tá pôvodná sa vrátila na miesto a repliku som osadil na monument,“ priblížil akademický maliar Juraj Oravec.

Monument stojí približne sto metrov od pôvodného miesta. Busta je vsadená do betónového krídla. „Ten monument znamená zlomené krídlo. Je to symbol toho, ako Štefánik zahynul,“ vraví Oravec. Pieskovcové torzo sôch uloží múzeum do depozitára.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.