Cestovný ruch sa dostáva z útlmu. Slovensku napriek tomu udelili nelichotivý titul

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Naše turistické destinácie šliapli na plyn. Aj takto hodnotia vysokú návštevnosť za uplynulý rok vo Vysokých Tatrách a na Liptove. Popri tom rezonujú aj výsledky pomerne veľkého prieskumu, v ktorom Slovensko získalo titul najnudnejšej krajiny.

Cestovný ruch sa dostáva z útlmu, ktorý priniesla doba covidová.

„Sme štatistikami skoro na úrovni roka 2019, ktorý bol doteraz najúspešnejším,“ hovorí Lucia Blašková, riaditeľka oblastnej organizácia cestovného ruchu - Región Vysoké Tatry.

Dobré správy hlásia aj z Liptova: „Počet návštevníkov nám stúpol o 7,1% a počet prenocovaní o takmer 3,5%,“ uviedla Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov.

Prečítajte si tiež:

​Vo Vysokých Tatrách to prerátali aj inak. „Čo sa týka jednodňových návštevníkov, tak tam sa ten počet blíži k štyrom miliónom za celý kalendárny rok,“ priblížil odborník na cestovný ruch Peter Chudý.

Počuť bolo češtinu a poľštinu, no už tradične dominovali Slováci. Prekvapili hostia z Maďarska. Najciteľnejšie je to v horskom stredisku Jasná, kde už maďarskí rekreanti prekonali počtom českú klientelu.

Čísla ukázali ešte čosi. Ubytovanie si rezervujeme na poslednú chvíľu, na dovolenke si varíme častejšie ako kedysi a klesá aj počet prenocovaní.

Anketa spoločnosti IPSOS, do ktorej sa zapojilo 60-tisíc respondentov, však vykresľuje Slovensko aj inak. Ako najfádnejší štát na svete pred Rumunskom a Poľskom.

Prečítajte si tiež:

​Aj zástupcom regiónov a hotelierov sa prívlastok „nezáživná krajina“ prieči. Zároveň však poukazujú aj na isté rezervy.

„Toto hodnotenie môže prameniť z toho, že mnoho zahraničných turistov nás ešte nepozná, chýba nám viac marketingu,“ tvrdí Lucia Blašková, šéfka OOC - Región Vysoké Tatry.

Peter Chudý: „Za posledné desiatky rokov sme odštartovali niekoľko úplne odlišných marketingových koncepcií, čiže je to určitým spôsobom aj naša chyba. Musíme si ustáliť, čo chceme tým návštevníkom ponúkať a v tomto trende vydržať,“ doplnil odborník na cestovný ruch.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.