Nehody podobné tej pri Semerove sú skôr rarita. Aby auto po náraze vzbĺklo, musí sa spojiť viac okolností

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čo zapríčiní, že auto pri náraze vzbĺkne a zhorí na popol? Podľa odborníkov je to skôr otázka náhody. Rizikovejšie sú však staršie vozidlá, pri ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že pri náraze dopadnú tak ako to pri štvrtkovej (15. 2.) nehode pri Semerove.

Tvrdý náraz a následne šľahajúce plamene. Pri autách je to skôr rarita. Podľa dopravných expertov ide o jeden prípad zo sto tisíc. Musí sa spojiť viac okolností.

„Pri klasickom aute so spaľovacím motorom dôjde k požiaru väčšinou vtedy, keď dôjde k poškodeniu palivového systému, teda nejakým spôsobom nám vystrekne palivo, teda najmä benzín alebo dôjde k elektrickému skratu a ten následne zapáli benzín alebo ten benzín kvapne na horúce výfukové potrubie,“ vysvetlil dopravný novinár Václav Lipavský.

Musí tiež ísť o veľmi silný náraz. „Že sa poškodí aj palivový systém, ktorý je väčšinou veľmi dobre chránený. Už pri konštrukcii auta sa počíta s tým, že pri náraze sa nemôže tento systém poškodiť,“ doplnil Lipavský.

Prečítajte si tiež:

​Rizikovejšie sú staršie vozidlá, ktorým chýba systém na odpojenie batérie.

„Tieto nové vozidlá, tak majú automatický odpojovač bateriek, tam keď je náraz tak buchnú airbagy, ale znečinní sa funkčnosť elektrickej sústavy v tom vozidle. Je to robené preto, aby sa to auto nechytilo, aby nevznikli požiare, pretože ten benzín skôr chytí a vzplanie ako nafta,“ priblížil dopravný analytik Marián Ürge.

Otáznik visí nad elektroautami. Aj keď ide o novú technológiu, podľa odborníkov nie sú rizikovejšie ako autá so spaľovacím motorom.

„Kým na začiatku boli batérie náchylné pri mechanickom poškodení k vzbĺknutiu. Dnes sa začínajú používať batérie, ktoré sú maximálne odolné voči mechanickému poškodeniu,“ hovorí Lipavský.

„Veľa ich horí tých vozidiel, je to len pre to, že je to celá elektrika. Oni sú tiež tak zabezpečené, že majú tieto rôzne systémy na odpojenie bateriek. Nepamätám si, že by bol zhorený človek v elektrickom aute,“ dodal Ürge.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.