Nabrať odvahu im často trvá dlhšie. Skrátenie premlčacej lehoty obetiam znásilnenia nepomôže

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čím neskôr príde žena na políciu oznámiť znásilnenie, tým má menšiu šancu, že sa vyšetrí. Takéto odporúčanie dávajú politici obetiam znásilnení. Odborníci ale vravia, že hneď po čine sa ozve minimum žien. Väčšina naopak roky mlčí.

Zo štatistík ministerstva spravodlivosti vyplýva, že najväčšiu šancu na vyšetrenie majú prípady, ktoré sa oznámia ihneď. Po desiatich rokoch objasnia vraj len minimum znásilnení.

Lenže popri štatistikách je tu reálny svet. Podľa odborníkov drvivá väčšina žien znásilnenie nikdy nenahlási. A tie, ktoré trestné oznámenie podajú, ho často aj stiahnu.

„To, čo zrejme predložilo ministerstvo spravodlivosti, je zrejme len špička ľadovca, (prípady) ktoré sa dostali do štádia na hlavnom pojednávaní a ktoré boli odsúdené. Ale to je naozaj desať percent prípadov, ktoré reálne sa každoročne na Slovensku stanú,“ hovorí advokát Matúš Kanis, ktorý zastupuje obete znásilnení.

Prečítajte si tiež:

Zmena k horšiemu

Odhováranie zo strany policajtov, gynekológov aj rodiny, sú dôvody, prečo ženy dlho mlčia.

„Zaobchádzanie, prístup, spochybňovanie, či vraví pravdu, či to bolo také zlé, ako hovorí. To opisujú obete ako horšie, než to čo zažili. To je dôvod, prečo chcú to trestné stíhanie zastaviť,“ priblížila Barbora Burajová, hlavná manažérka Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie

Obeť podľa psychológov potrebuje často veľa času. Nielen na nabranie odvahy ísť na políciu, ale najmä na spracovanie traumy.

Odborníci sa zhodujú, že skrátenie času, dokedy môže byť nahlásené znásilnenie, ešte viac odradí obete od vznesenia obvinenia. Aj bez toho musia často po medializácii čeliť nepriateľskému prostrediu.

Prečítajte si tiež:

​„Ak chceme pomáhať každému, kto zažije trestný čin, tak by sme vôbec nemali rozmýšľať takým spôsobom, že mu zoberieme aj z tých mála práv, ktoré v trestnom konaní má. Že mu zoberieme možnosť oznámiť, pretože mu skrátime premlčaciu dobu. Pri takýchto trestných činom by bolo najlepšie, ak by nebola žiadna,“ myslí si Kanis.

Podľa Barbory Burajovej, ktorá o násilí školí policajtov, má dlhší čas pre obeť veľký význam. A najmä motivačný. Ženy prehovoria po tom, čo sa ozvú iné obete. Skrátiť im čas preto nedáva zmysel.

„Čo je málo a čo je dosť. Ak by sa podarilo zadovážiť spravodlivosť po takej dlhej dobe čo i len jednej obeti a úspešne usvedčiť čo i len jedného páchateľa, tak to stojí za to,“ verí odborníčka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.