Sopeľ a mierny kašeľ nie je dôvod na to, aby dieťa nešlo do škôlky, tvrdia pediatričky. Zúfalí rodičia majú iný názor

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chrípková sezóna utíchne až začiatkom mája. Mnohí rodičia predškolákov zažívajú kolobeh zúfalstva, pretože sú neustále doma s chorými deťmi. Podobne ako aj samotné materské školy vidia problém aj v nezodpovedných rodičoch, ktorí dávajú svoje deti do škôlok choré. Pediatričky, naopak, tvrdia, že by dieťa so sopľom a miernym pokašliavaním určite nemalo ostať doma.

Väčšinu dní preležia doma s teplotami a kašľom. Takáto je realita viacerých predškolákov počas chrípkovej sezóny, ktorá každoročne prepukne aj na Slovensku. Tá štandardne trvá od októbra až do začiatku mája.

Okrem detí sa však trápia aj rodičia, ktorí s nimi musia zostať doma a v práci si tak zarábajú na problémy. Dôvodom vysokej nákazlivosti v materských školách je prirodzene slabšia imunita malých detí, no problém je podľa niektorých rodičov a riaditeľov materských škôl aj niekde inde.

Prečítajte si tiež:

Ustarostení rodičia

Prostredníctvom sociálnych sietí sme oslovili našich čitateľov, aby sa nám zdôverili so svojimi skúsenosťami. Viacero z nich vidí chybu predovšetkým v ľahostajnosti iných rodičov.

Do redakcie sa nám ozval aj Štefan z Popradu. Jeho dcéra navštevuje materskú školu už tretí rok. Odkedy do nej nastúpila, začal sa pre Štefana, jeho ženu a dcérku kolobeh neustálych návštev lekárov, vyšetrení, skúšaní nových liekov a diét. Situácia sa opakuje každý rok.

„Na začiatku sme sa snažili nad tým povzniesť, je bežné, že sa takto buduje imunita dieťaťa. Po nejakej dobe, keď sme opakovane museli ostať s malou doma a ochoreli sme aj my, sme sa snažili riešiť to priamo v škôlke,“ napísal nám.

Predtým však s dcérou začali chodiť na rôzne vyšetrenia, pretože si mysleli, že má oslabenú imunitu. „Malá si tým dosť vytrpela. Absolvovala vyšetrenia na alergie, imunitu, reflux. Boli sme na 3-týždňovom pobyte v sanatóriu v Novom Smokovci, brala nespočetné množstvo liekov, skúšali sme rôzne diéty,“ popísal otec dievčatka.

Prečítajte si tiež:

Neúprosný kolobeh

Zakaždým keď prišli prázdniny, zdravotné komplikácie ich dcéry akoby zázrakom prestali. Keď ju však opäť dali do škôlky, kolobeh sa zopakoval. 

„Keď som počul niektoré deti, mimochodom, stále tie isté, ako kašľú, tak je to na zamyslenie. Učiteľka vám na to povie, že ak jej rodičia prinesú potvrdenie, že ich dieťa má alergiu, tak s tým nič nezmôže. Pritom aj deti s alergiou bývajú choré. Podľa mňa je to totálna nezodpovednosť, arogancia a sebeckosť rodičov, ktorí opakovane dávajú takéto deti do škôlky,“ dodal ustarostený otec.

Prečítajte si tiež:

Podobnú skúsenosť má viacero rodičov

Podobnú skúsenosť nám popísal aj Marek z Hlohovca. Pravidelne sa mu stáva, že sa jeho dcéra vráti z materskej školy domov chorá.

„V škôlke úplne ignorujú, že niektorí rodičia dávajú do triedy choré deti. Je to nezodpovednosť rodičov a paradoxne to robia tí, čo majú home office a flexibilnú pracovnú dobu,“ popísal.

Napísala nám aj Jana: „Často sa nám stáva, že sa dcérka vráti zo škôlky s infekciou. Naposledy to bol kašeľ a počas jesene mali v triede hromadne zápal očných spojiviek. Skoro každé ráno stretnem v šatni nejaké dieťa, ktoré poťahuje nosom alebo kašle. Nie je mi to príjemné.“

Rodičov, ktorí nás kontaktovali s podobným problémom, sú desiatky. Preto sme sa spojili aj s niektorými materskými školami, aby sme zistili, aká je u nich situácia. 

Prečítajte si tiež:

Situácia v materských školách

Materská škola Heydukova v Bratislave bola na odporúčanie hygienika zatvorená päť kalendárnych dní. Riaditeľka Dagmar Luknár uviedla, že z 81 detí bolo prítomných 25 až 35. Situácia ohľadom rodičov je u nich veľmi individuálna.

„Máme zodpovedných rodičov a vždy s nimi o tom komunikujeme. Ale áno, stále sa to opakuje, že nám rodičia občas nosia do škôlky choré deti. Vždy sa niekto nájde,“ hovorí Luknár a dodáva, že počas tohtoročnej chrípkovej sezóny u nich ochoreli aj niektoré učiteľky.

Prečítajte si tiež:

Ranný filter

Podľa Úradu verejného zdravotníctva by mal v každej materskej škole ráno prebiehať ranný filter. Učiteľky deti skontrolujú, či nemajú viditeľné príznaky ochorenia. Ak sa u nich objavia, vrátia ich rodičom.

Tak by sa malo zamedziť tomu, aby sa do kolektívu dostali choré deti. Niekedy však na nich nie sú vidieť príznaky choroby, pretože im rodičia ráno dajú lieky.

S podobnou situáciou sa občas stretnú aj v materskej škole Haburská 6 v Bratislave. „Dieťa príde veselé a živé. O hodinu vidíme, že už je skleslé a smutné. Samo nám povie, že mu mama dala ráno sirup. Ale nestáva sa to často,“ povedala nám riaditeľka Katarína Malovcová.

Prečítajte si tiež:

Učiteľky situáciu často neovplyvnia

Ranný filter tak nie je 100-percentnou zárukou, že sa do kolektívu neodstane choré dieťa. Nie je v silách učiteliek, aby situáciu ovplyvnili.

„Vieme posúdiť len vonkajšie prejavy. Rodič dá dieťaťu ráno sirup či lieky, vysmrká mu poriadne nos a takto ho donesie do škôlky. My nemáme šancu na prvý pohľad zistiť, že je choré, môže sa to ukázať až po hodine,“ povedala nám riaditeľka materskej školy Profesora Sáru 3 v Banskej Bystrici a predsedníčka Rady pre rozvoj materských škôl Michaela Vargová.

Aj v ich škôlke pociťujú, že tohtoročná chrípková sezóna je náročná. Najviac detí sa však nakazilo v úzkych kolektívoch, teda v jednej triede a nie na úrovni celej materskej školy.

„Máme štyri triedy, v jednej nebola chorobnosť takmer žiadna. V mojej triede to vyzeralo tak, že v pondelok prišlo 21 detí, v stredu 10 a v piatok už len 8. Je vidieť, že ochorenie v kolektívoch sa veľmi rýchlo prenáša,“ popísala situáciu.

Prečítajte si tiež:

Nahnevaní rodiča u pediatrov

Vargová spomenula i to, že ak pošlú dieťa s príznakmi ochorenia domov, niektorí nahnevaní rodičia idú za pediatrom, aby im dal potvrdenie o tom, že dieťa je zdravé a môže ísť do škôlky. Opýtali sme sa preto detskej lekárky Tatiany Spevákovej, či chodia do jej ambulancie rodičia s podobnými požiadavkami.

„Áno, stáva sa to. Predpokladám, že rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Ak zvážil, že zvládne režim dňa v škôlke, považujem za urážlivé, aby ho učiteľ za hodinu kontaktoval, že mu tečie sopeľ a má prísť po neho. Také dieťa zväčša vyšetríme a odporučíme rodičovi, aby ho dal do škôlky. Deťom, ktoré majú sopeľ či minimálne odchýlky od zdravia, pričom sú čulé a zdravé, kedykoľvek podpíšem, že do nej môžu ísť,“ vyjadrila sa pediatrička.

Vo svojej praxi sa nestretáva s tým, že by rodičia dávali choré deti do škôlok, ale práve naopak - podľa jej slov z materských škôl zbytočne vyraďujú zdravé deti.

Tvrdí, že dieťa je skutočne choré vtedy, keď má teplotu, je unavené, bolí ho hlava a samo sa necíti dobre. V takom prípade by určite malo ostať doma, no sopeľ a pokašliavanie nie je podľa nej dôvod na to, aby nemohlo byť v škôlke.

Prečítajte si tiež:

Pokiaľ dieťa funguje, patrí do škôlky

Speváková dodáva, že pokiaľ dieťa zvláda režim, hrá sa a normálne funguje, tak do škôlky patrí.

Pediatrička však chrípkovú epidémiu nezľahčuje a hovorí, že počas nej treba určite spozornieť. Avšak neuznáva, ak sa rodičia či učitelia snažia deti držať v maximálnej sterilite. V takom prípade sa im bude imunita budovať dlhšie a v konečnom dôsledku budú častejšie choré. 

Odborné stanovisko nám ponúkla aj pediatrička Elena Prokopová. Vysvetlila, že dieťa si buduje imunitu práve tým, že prekonáva rôzne infekcie.

„Ich telo si vytvorí protilátky, ktoré ich budú počas života chrániť pred prekonávaním ďalších ochorení,“ ozrejmila lekára a dodala, že je úplne prirodzené, ak predškolák ochorie viackrát počas roka.

Podľa jej slov dieťa nepatrí do škôlky vtedy, ak má hnisavý výtok z nosa, očí alebo uší, teplotu a intenzívny dráždivý kašeľ.

Avšak bežnú nádchu či pokašliavanie tiež nevidí ako prekážku. „Ak má biely vodový výtok z nosa a občas zakašle, je to naozaj normálny stav dieťaťa v tomto veku a rodič ho môže dať s čistým svedomím do škôlky,“ dodala.

Prečítajte si tiež:

Tlak na rodičov

Aj zásady ranného filtra hovoria o tom, že dieťa môže do materskej školy nastúpiť v tom prípade, ak prekonalo ochorenie a má jednoduchú priesvitnú nádchu, občasný suchý dráždivý kašeľ alebo občasný vlhký kašeľ.

„Keď takéto deti nechcú učiteľky prijať do škôlky, vzniká obrovský tlak na rodičov, aby boli do troch dní úplne zdravé. A to sa jednoducho nedá,“ vysvetľuje Prokopová a dopĺňa, že sa potom často stretáva s tým, že dieťa neprekoná prirodzene infekciu a rodičia od nej vyžadujú antibiotiká, aj keď ich v prípade vírusového ochorenia vôbec nepotrebujú. 

Škôlky čelia kritike, že choré deti nepošlú domov, no ráno vraj príznaky nevidia. Pozrite si reportáž z archívu o podobnom probléme: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.