Splnomocnenec Kotlár možno nebude mať čo vyšetrovať. Úrad, cez ktorý tiekli dáta o pandémii, ich musel vymazať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nový vládny splnomocnenec na prešetrenie manažmentu pandémie možno nebude mať čo vyšetrovať. Úrad, cez ktorý tiekli všetky dáta, ich musel vymazať.

Zaznamenával osobné údaje všetkých testovaných, či očkovaných občanov. Sám Kotlár priznáva, že riešia otázku, či k nim môže mať prístup.

PCR, či antigénové testovanie, vakcína Pfizer či Moderna. Všetky dáta o pandémii zbieralo Národné centrum zdravotníckych informácií. Vrátane osobných údajov občanov. Minulý rok však vláda ukončila mimoriadnu situáciu a NCZI tak už ďalej nebolo zo zákona oprávnené tieto údaje zhromažďovať. V decembri ich začalo mazať. Záujem však o ne má nový vládny splnomocnenec.

Nové vedenie NCZI nariadilo preskúmať aktuálny stav s cieľom zistiť, či NCZI disponuje predmetnými dátami. Ak sa potvrdí, že sa v NCZI takéto dáta nachádzajú, budú podrobené detailnej analýze.

Prečítajte si tiež:

​Peter Kotlár mal podľa informácií Markízy dokonca úradníkov kontaktovať, aby s mazaním záznamov prestali. Vládny splnomocnenec, ktorý spochybňuje existenciu pandémie, sám priznáva, že má problém sa k dátam dostať.

„ Je fascinujúce, ak splnomocnenec vlády, ktorý pátra po právnej správnosti týchto postupov je vyzývaný k tomu, aby jeho pozícia precízne zohľadňovala ochranu osobných údajov pri prešetrovaní niečoho, kde ochrana osobných údajov celej našej populácie nebola vôbec zohľadňovaná,“ vyhlásil splnomocnenec.

Kotlára viackrát podporil aj premiér Fico. Podľa Denníka N posielal ministerke zdravotníctva list, aby splnomocnencovi vyhovela pri sprístupňovaní údajov. Zuzana Dolinková však dlhodobo nechce prácu nového splnomocnenca komentovať.

Osobné dáta testovaných a očkovaných občanov, ako rodné čísla, vek, či bydlisko, stále uschováva Úrad verejného zdravotníctva.

Peter Kotlár navrhol vláde, aby udelila generálnu amnestiu na všetky priestupky spáchané počas pandémie. V súvislosti s porušením covidových opatrení rozdala 65-tisíc pokút len polícia, ďalšie aj ÚVZ.

Vládny splnomocnenec avizoval aj zriadenie vyšetrovacej skupiny, no ani po mesiaci vo funkcii neoznámil, kto je jej členom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.