Pozreli sme sa na nelegálne vyrábané a pašované cigarety. Stoja dve eurá, no môže v nich byť pleseň či trus

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Ground Picture

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako je to s pašovanými a nelegálne vyrobenými cigaretami? Ak ste fajčiar, zbystrite pozornosť. S nižšou cenovkou za cigarety z čierneho trhu totižto prichádza aj nižšia kvalita.

Nelegálne vyrábané a pašované cigarety sú na Slovensku pomerne obľúbené. Svedčí o tom štatistika finančnej správy, ktorá hovorí o tom, že v roku 2022 ich kriminálny úrad zaistil viac ako 27 miliónov kusov a takmer 40-tisíc ton tabaku.

Na jednej strane sa dá pochopiť, že Slováci majú o takýto tovar záujem. Predsa len, originálne cigarety sú pomerne drahé a mnohí chcú v dnešnej dobe ušetriť. Okrem problémov s dýchaním či pľúcami, ktoré fajčenie spôsobuje, si však takto môžu ľudia nechcene privodiť i ďalšie zdravotné problémy.

Z pohľadu finančnej správy totižto tieto cigarety nie sú takej kvality ako tabakové výrobky vyrobené oficiálne a predávané štandardne. Súhlasí aj Martin Jaroš, hovorca tabakovej spoločnosti JTI, ktorá na Slovensko dodáva cigarety Camel a Winston.

„V minulosti boli zaznamenané prípady, keď falošné cigarety z pochybných výrobní obsahovali v tabakovej zmesi aj nečistoty ako plesne či dokonca trus hlodavcov,“ dodal Jaroš.

Prečítajte si tiež:

Môžete skončiť v base

Nelegálne cigarety sa podľa finančnej správy vyrábajú najčastejšie priamo u nás v nelegálnych výrobniach. „Odtiaľ sú prepravované nákladnými a inými dopravnými prostriedkami do krajín, kde je ich cena výraznejšie vyššia ako na území SR,“ dodala Adamčíková. 

Cenovka za neoriginálne cigarety sa pohybuje okolo dvoch eur za škatuľku. To znamená, že v porovnaní s klasickým nákupom by fajčiar mohol ušetriť viac ako 50 percent svojich nákladov. Treba však myslieť na to, že aj nakladanie s takýmito cigaretami je trestné, čiže aj spotrebiteľ by mohol mať za manipuláciu s takýmto tovarom problém. 

„V prípade nezákonnej výroby, použitia, dodania, resp. nakladania s tabakovými výrobkami, ktorých pôvod alebo spôsob nadobudnutia v súlade so zákonom nevie osoba preukázať, vzniká jej daňová povinnosť. Ak nejde o trestný čin, uloží sa jej aj pokuta za správny delikt od 100 do 1 000 000 eur, resp. priestupok od 50 eur do 50 000 eur. Tabakové výrobky prepadnú v prospech štátu,“ povedala Adamčíková.

Prečítajte si tiež:

Ako ich rozoznať

Nelegálne cigarety sa najčastejšie predávajú na stavbách či trhoviskách. Podľa hovorkyne finančnej správy ich však distribuujú aj ľudia svojim známym či príbuzným. 

„Alebo iným osobám z nižších sociálnych vrstiev a sú odovzdávané na vopred dohodnutom mieste po telefonickom dohovore,“ dodala Adamčíková. 

Pašované či nelegálne vyrobené cigarety však rozoznáte pomerne ľahko. Absolútne základným ukazovateľom je kontrolná známka, ktorá je ľudovo známa aj ako „kolok“.

„Známka vyhotovená z ceninového bezdrevného papiera použitím ceninových farieb obsahuje okrem iných náležitostí aj jedinečné identifikačné číslo aplikované vo forme alfanumerického znaku aj vo forme dvojrozmerného čiarového kódu. Obsahuje aj ochranné prvky v troch úrovniach: viditeľné voľným okom, viditeľné pomocou dostupných zariadení (napr. UV a IČ lampy) a viditeľné len pomocou špeciálnych zariadení,“ vysvetlila Adamčíková. 

Prečítajte si tiež:

Ako je to s falzifikátmi

Predajom fejkových cigariet trpí okrem štátu aj samotná spoločnosť, ktorá takto prichádza o príjmy. 

„Rozlišujeme niekoľko kategórií problematického tovaru. Po prvé je to legálny tovar, ktorý je určený na predaj v zahraničí, ale niekto ho dovezie na Slovensko, aby zarobil na cenových rozdieloch. To sú napríklad cigarety s poľskými alebo ukrajinskými obalmi a kontrolnými známkami, ktoré sú po kvalitatívnej stránke úplne v poriadku,“ hovorí Jaroš s tým, že takéto cigarety je legálne priniesť si v menšom množstve na vlastnú spotrebu, čo aj využívajú ľudia, ktorí za prácou dochádzajú. 

Za ďalšiu kategóriu považuje tovar, ktorý je vyrábaný v na pohľad oficiálnych fabrikách. Tie sa nachádzajú najmä na území bývalého Sovietskeho zväzu, ktorý je podľa označenia určený pre oblasti duty free. 

„Ale od začiatku je tam jasný úmysel dávať ho do distribúcie na trhoch EÚ (napr. cigarety Jin Ling). Čiže nelegálna aktivita sa začína už od výroby. No a napokon sú tu vyslovene falšované cigarety, ktoré sa ani netvária, že pochádzajú z legitímneho zdroja. Imitujú rešpektované svetové značky, no tabaková zmes po kvalitatívnej ani hygienickej stránke nezodpovedá štandardom a nemajú nič spoločné s legálnou výrobou,“ vysvetľuje Jaroš. 

Podľa jeho slov tieto bandy falšovateľov využívajú čoraz sofistikovanejšie metódy a už dávno sa neobmedzujú len na pokútne opustené priestory. Neraz ich colníci odhalia aj v rámci bežných priemyselných parkov, kde sa maskujú ako úplne iné firmy.

Okrem iného tabakové spoločnosti vykonávajú na Slovensku pravidelne výskum, kedy zisťujú, aké množstvo výrobkov bez slovenských kontrolných známok sa na trhu nachádza.

Pozrite si archívnu reportáž o cigaretách, ktoré opäť zdražujú.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.